Elders in het land bijvoorbeeld in Alphen aan de Rijn treffen we een woning aan met de naam "Hoeve De Bonte Paal". De naam Bonte Paal wordt ontleend aan het grensgebied tussen Hazerswoude en Alphen aan de Rijn uit de vorige eeuw. Het was ook de naam van het buurtschap. Het was een van de vijf wijken van de voormalige gemeente Alphen en Rietveld 1840 66/340 (Topografische Gids van Nederland F. van den Hove en Hoeve 'De Bonte Paal"(Foto: werkgroep Kethel) Aardrijkskundig Woordenboek 1840). Ook Bonte Paal heette het vierkante tolhuis Rotterdam dat zich bevond op de Westzeedijk op de grens tussen Rotterdam en Delfshaven. Beschrijving van de Bontepaal: hardstenen paal van ongeveer 150 cm. hoog en 50 cm breed, taps toelopend met wat ribbels naar een vierkant tableau met 4 vierkante inkepingen. Het tableau is aan 2 kanten enigszins beschadigd. Een groene uitslag of verwering op het tableau. Op de paal zelf staan wat baldadige krijtstrepen. Verondersteld wordt, dat de naam afkomstig is van de buitenplaats De Bonte Pael op de Harreweg. Er is navraag gedaan bij de grenspalenvereniging, de grenspalenverenging is het niet bekend en plaatst de vraag op hun forum op Internet. Wij hebben diverse naslagwerken bestudeerd, in het Etymologisch Woordenboek (1912 - handmatig van Wijck van Haring) Bont=veelkleuring mhd. Bunt (t) zwart en wit gespikkeld, gevlekt of gestreept. De aannemelijke etymologie gaat uit van plat punctus (deelwoord van puntige 'steken') gestoken, gespikkeld. Bontepaal Abtsqoude, 2009 (Foto: werkgroep Kethel) Zeker is dat er tegenwoordig een paal staat op Abtswoude in Schipluiden. De Bontepaal staat op de plaats waar vroeger de gemeenten Zouteveen, Kethel en Vrijenban bij elkaar kwamen. Vanuit Kethel komende, voorbij de tweede veen, of wel Oostveenweg, nabij de Rozenwoning in Schipluiden vinden we links aan de kant van de weg de in de volksmond genaamde "Bontepaal". Een hardstenen paal, enigszins gehavend en zeker niet bont. 172 Scyedam jrg. 36 nr. 5

Scyedam | 2010 | | pagina 28