Bontepaal als stramme wachtpost, op onnavolg bare wijze op papier gezet door Jaap de Raat. Voor 2004 behoorde dit gebied tot Schiedam voormalig Kethel. Daarna is het Gemeente Midden Delfland gaan heten. De plek waar de "Bontepaal" staat valt thans onder Schipluiden. Jaap de Raat schreef in het Rotterdamsch Nieuwsblad van 10 juli 1956: De Bonte paal staat als een stramme wachtpost. Jaap de Raat kan zich ook herinneren, dat op de plaats waar de Bontepaal stond de dorpsveldwachter Tempelaars uit Kethel dronkenlappen en ander gespuis over de grens zette naar de toenmalige gemeente 't Hof van Delft. Nu op zoek naar de tweede grenspaal of GP nabij de boerenhofstede Vijverschie op de Schieweg. We kennen de paal ook uit het artikel van Pia van Oord (uit de Midden Delfkrant, december 2004). De paal is gemaakt omstreeks 1820. In 1967 kreeg de grenspaal de status van rijksmonument. De grenspaal is jarenlang uit het zicht verdwenen en door de Delftse brandweer bij een duikoefening opgevist uit de Schie. Na vele omzwervingen staat de paal nu aan de Schieweg, gemeente Midden Delfland, in de gemeente Delft. Hun oorspronkelijke functie hebben de beide grenspalen niet meer. In het verleden stond een grenspaal, immers, zoals het woord al zegt voor een afbakening van een gebied, meestal bij een laatste woning van het betreffende gebied of hoek of bij een driesprong van paden. Tegenwoordig hebben de grenspalen voornamelijk historische waarde, als baken in het landschap. Grenspaal met het wapen van Delft. (Foto: werk groep Kethel). Aanbeveling van de werkgroep Kethel: een tochtje van de Schieweg over het Vlakoverpad naar de Harreweg om de eeuwenoude grenspalen te ontdekken, als stramme wachterszoals Jaap de Raat het omschreef. Scyedam jrg. 36 nr. 5 173

Scyedam | 2010 | | pagina 29