HISTORIE ACTUEEL Ruud Poels Sloop fabriekshallen aan de Havenstraat De oude karakteristieke fabriekshallen tussen Havenstraat en Spuihaven/ Jachthaven, leverden tientallen jaren 'het gezicht' van Hoek's Machine- en Zuurstoffabriek. Die oudste gebouwen zijn eerder dit jaar verdwenen. De fabriek werd in 1907 opgericht door W.A. Hoek aan de Buitenhavenweg, werd in 1916 verhuisd naar de Havenstraat. Na diverse overnames (Oxygenium) en fusies (Loos) werd het bedrijf uiteindelijk zelf overgenomen door Linde-Gas. De verouderde fabriekshallen zijn gesloopt, vooroorlogse kantoorgebouw is blijven staan. Links een van de in 2010 gesloopte fabriekshal len van Hoek's Machine en Zuurstoffabriek aan de Havenstraat. Het kanbtoorgebouw rechts is gehandhaafd. (Foto: W.P. Rook, 2007) Muurschildering Overtoom aan de Dam Op 24 september 2010 onthulde wethouder mevrouw Vissers op de kale gevel van het pand Dam 12 de volgende tekst. "DE SCH1EDAMSE OVERTOOM. Ongeveer op deze plek in Schiedam (hoek Dam/Oude Sluis) is de stad ontstaan. Vroege bewoners in dit gebied hebben al in de tiende eeuw sporen van ontginning van de veen- en kleigebieden achtergelaten. Grote overstromingen in de twaalfde eeuw hebben tot de beslissing geleid het achterland door dijken te beschermen. Als sluitstuk van deze waterwerken werd de Schie afgedamd. In de dam was een primitieve Spuisluis aangelegd voor de afwatering van het Het pand Dam 12 op de hoek met de Oude Sluis. Op de gevel de op 24 september 2010 ont hulde muurschildering over de overtoom in de Middeleeuwen. (Foto: R. W. Poels, september 2010) Scyedam jrg. 36 nr. 5 179

Scyedam | 2010 | | pagina 35