BOUWHISTORISCHE VERKENNING VAN DE "MONOPOLE" Rutger Polderman Vera van der Vlerk Inleiding Dit voormalige bioscoopgebouw is een gemeentelijk monument gesitueerd op de hoek van de Hoogstraat en de Appelmarkt en heeft vanwege deze mar kante ligging een hoge steden bouwkundige waarde. De Monopole is een voorbeeld van een vroeg bioscoopgebouw uit de periode van het Inter bellum. Dit artikel geeft de bevindingen weer van een bouwhistorische verkenning die voorafgaand aan de restauratie van de Monopole is uitgevoerd. Achtergrond Het door architect A. Stahlie ontworpen bioscoopgebouw is tot stand gekomen in 1921, toen de NV tot Exploitatie van Lichtbeeldkunst van A. Dettmeyer op de hoek van de Appelmarkt en de Hoogstraat een veilingzaaltje sloopte en hier in oktober van dat jaar de bioscoop "Pandora" opende. Al krap twee jaar later verkeerde de onderneming in een faillissement en werd de bioscoop overgenomen door een lokale fietsenmaker en een pianist, Bol en Murray. In 1927 werd het bedrijf wederom verkocht, aan D. Grimmelikhuysen, beter bekend als Louis Daniels, een destijds zeer bekende variétéartiest. Hij verbouwde het theater, dat op 2 september 1932 heropend werd. Daarna veranderde hij de naam in "City-bioscoop". Na een korte sluiting werd de bioscoop in 1938 opnieuw heropend, nu als "Monopole". De bioscoop heeft nu groot succes en trekt volle zalen, waarschijnlijk omdat Davids zich anders dan zijn voorgangers met vooral vecht- en spektakelfilms richt op een breed publiek. In de jaren zestig van de twintigste eeuw lopen de bezoekersaantallen terug. Om het tij te keren wordt er een verbouwing uitgevoerd, waarbij de balkon rechtgetrokken en de zaal wordt voorzien van nieuwe stoelen (afkomstig uit het Amsterdamse Tuschinsky- theater), met een centraal middenpad in plaats van zijpaden. Ook worden de entree en de hal verbouwd. De bioscoop is dan inmiddels overgenomen door het Haagse City-concern. Het gebouw verkeert echter in slechte staat en er is nauwelijks nog verwarming. De deuren worden eerst alleen nog maar op zaterdag en zondag geopend, om in 1968 helemaal te sluiten. Vanaf 1971 wordt het gebouw in gebruik genomen als dansschool en later als dancing, maar ook die bestemming kent geen langdurig succes. Het laatste incidentele gebruik dateert uit de jaren negentig, als er met enig succes bingo avonden worden georganiseerd. Ook wordt het gedurende één weekeinde als discotheek gebruikt, maar dat veroorzaakt zoveel overlast voor de omgeving dat de deuren daarna meteen voorgoed sluiten. Situatie vóór de restauratie Het gebouw is opgetrokken op een rechthoekige plattegrond, met een afgeschuinde hoek op de kruising van de Appelmarkt en de Hoogstraat, waar zich de hoofdentree naar de voormalige bioscoop bevindt. Het gebouw bevat stij 1 kenmerken van de art deco en kent drie bouwlagen. De hoek van het gebouw wordt extra geaccentueerd met een extra bouwlaag, zodat deze boven het gebouw uittorent. Het flauw hellende Scyedam jrg. 37 nr. 1 13

Scyedam | 2011 | | pagina 13