worden. Alle plafonds in het interieur zijn verwijderd. Op de eerste verdieping bevindt zich voorin de bioscoop een hal, waarin de trap vanaf de begane grond uitkomt en een trap naar de galerij betreden kan worden. Daarnaast bevindt zich tegen de aan de Hoogstraat gelegen gevel een voormalige toiletruimte. Daarachter zijn er een gang en het trappenhuis. De zaal heeft een rechthoekige plattegrond en was door het uitvullen van de le verdiepingvloer voorzien van een vlakke vloer. De zijgevels zijn geleed met lisenen en spaarvelden, waarop resten van een kleurige beschildering zichtbaar zijn. Hoog in de zijgevels bevinden zich in de spaarvelden houten vensters met deels glas-in-loodramen. Het plafond is verwijderd, zodat er direct zicht is op de houten dakspanten. Aan de westelijke zijde van de zaal is er een poortvormige sparing in de tussenmuur met de westbeuk als omlijsting van het voormalige toneel. De hoeken zijn nu afgeschuind met poriso. Aan weerszijden van de sparing geven deuren toegang tot de bedrijfs- en bergruimten in de westbeuk. Op de tweede verdieping bevinden zich tegen de oostgevel een voormalige toiletruimte en de vroegere cabine voor de filmprojector. Daar vóór is er een aan de zaal grenzend balkon. Tegen de noordelijke zijgevel bevindt zich het trappenhuis, dat toegang geeft tot het kantoor op de vierde verdieping. Die ruimte heeft aan de straatzijden grote houten vensters en aan de noordzijde een houten pui, die toegang geeft tot een balkon op het platte dak boven de entree aan de Hoogstraat. Archiefonderzoek Uit bestudering van de oorspronkelijke bouwtekeningen uit 1921 blijkt dat de hoofdopzetvanhetgebouwinbelangrijkemate ongewijzigd is, zeker op de verdiepingen. Op de begane grond is er meer gewijzigd. Hier bevond zich een woning voor de beheerder, die in het verleden is verwijderd voor een horecaruimte. De gevel bevatte hier aan de Appelmarkt aan weerszijden van de centrale entree in totaal vier vensters, op de plaats waar nu twee grote puien aanwezig zijn. Tegen de noordelijke langsgevel waren er een keuken, een kleurkamer, een werkkamer en een donkere kamer. Verder is opvallend dat zich ten linkerzijde van de entreehal de kassa's bevonden (hier is nu één grote sparing) en ten rechterzijde een kiosk (hier is nu de muur geheel blind en afgewerkt met spachtelputz). Vanuit de verhoogd gelegen wachthal was het kantoor bereikbaar, maar deze doorgang is nu niet meer als zodanig herkenbaar. Op de geveltekeningen is zichtbaar dat de lisenen op de hoekpartij oorspronkelijk voorzien waren van vlaggenmasten. Uit bestudering van de krantenarchieven bleek dat de bioscoop in 1932 en 1938 heropeningen (met wijziging van de naam) beleefde, die waarschijnlijk volgden op verbouwingen. Bouwhistorische sporen Op de begane grond zijn de indelingen aanwijsbaar veranderd. De entree, woonkamer en slaapkamer van de woning zijn samengevoegd tot één grote ruimte voor de voorheen aanwezige horeca. Daarvoor is echter ook een stuk van de kamers tegen de noordgevel benut. De muur dwars in het gebouw, midden onder de zaal, is gedeeltelijk verwijderd en vervangen door een betonnen portaal. Voor het overige lijken de indelingen van de ruimten tegen de noordelijke gevel nog grotendeels bij de eerste aanleg te behoren. Deze zijn gemetseld in dezelfde steen als de gevels. De dwarswanden zijn niet dragend en zijn uitgevoerd in bimsbeton. De deuren van de keuken en de kleurkamer naar de binnenplaats moeten zijn vervangen door ramen. Ter plaatse van de werkkamer is met een tussenmuur een dubbel toilet gemaakt; het raam daarachter is dichtgezet. Er is nu een sparing gemaakt in de 16 Scyedam jrg. 37 nr. 1

Scyedam | 2011 | | pagina 16