verbredende lijst (afb. 5). In het vlakke deel was een verdiept veld. Het geheel moet fraai hebben gepast binnen de stijlkenmerken van de art deco. De vloeren in het gebouw zijn vrijwel overal uitgevoerd in hout. Alleen in de noordoostelijke hoek zijn de vloervelden van de begane grond en de eerste en tweede verdieping uitgevoerd in beton. De zijgevel van de bioscoop is hier tot circa 1,5 meter boven de vloer van de tweede verdieping opgetrokken in een veel kleinere gele baksteen (afb. 6). Deze gevel wordt gedeeld met het belendende pand en behoort De buitengevel van de bioscoop in de gang naast het trappenhuis en in de dichtgezette binnenplaats toont verdikte kolommen en een horizontale halfsteens rollaag. In één deel van de binnenplaats wordt duidelijk dat het hier een oude tuinmuur betreft, die in het muurwerk van de bioscoop is opgenomen (afb. 8). De grote puien aan weerszijden van de centrale ingang aan de Appelmarkt zijn waarschijnlijk omstreeks 1960 of nog later tot stand gekomen. De in totaal vier houten vensters werden verwijderd. Ook de muurdammen daartussen werden verwijderd, evenals de tufstenen lateien. In de plaats daarvan werden de twee puien geplaatst, onder de nu hier aanwezige betonnen latei, met daarachter een stalen ligger. waarschijnlijk nog bij het gesloopte pakhuis dat zich oorspronkelijk op de plaats van de bioscoop bevond. Dergelijke gele steen kan tevens aangetroffen worden onder de wand van bimsbeton in de voormalige donkere kamer. Gele steen is echter ook toegepast voor de schoorsteenkanalen. Mogelijk betreft dit hergebruikte steen. Tot slot is deze gele steen ook gebruikt in de wand tussen het trappenhuis en de bioscoopzaal (afb. 7). Of dit hergebruikte steen is, of dat de hele muur aan een oudere bouwfase toebehoort is niet duidelijk. Het is mogelijk dat ook een deel van de zijgevel aan de binnenplaats gebruik maakt van gevelmetselwerk van een oudere voorganger. Dit deel is thans gestukadoord, zodat dit nu niet met zekerheid vast te stellen is. 20 Scyedam jrg. 37 nr. 1

Scyedam | 2011 | | pagina 20