bij de verbouwing in 1938 getracht heeft het gebouw een vleugje van de grandeur van de grote Amsterdamse broer mee te geven. Daarnaast is het schilderwerk aangebracht op stucwerk, dat geheel op blokken poreuze steen is aangebracht, zoals onder meer zichtbaar is bij de muurafwerking op de zijgevel boven de galerij. Ongeacht het exacte fabrikaat daarvan ligt de datering in ieder geval niet vóór circa 1930 - en dan nog is het gebruik hier een bijzonder vroeg voorbeeld van de toepassing van een dergelijk materiaal. Mogelijk betreft het zogenaamde Citopon, een lokaal vervaardigde poreuze steen die afmetingen had van 67x33x8 cm en die omstreeks die tijd op de markt kwam. Waarschijnlijk zijn deze stenen in de bij de bouw dieper uitgevoerde blindnissen aangebracht, zodat er achter de poreuze stenen al een oudere muurafwerking aanwezig kan zijn. De overschildering in groen en rood zal naar verwachting bij de modernisering omstreeks 1960 tot stand zijn gekomen. Het voormalige toneel van de bioscoopzaal was voorzien van een getrapte omlijsting, zoals die op meerdere plaatsen in het gebouw als randafwerking kan worden aangetroffen. Vóór deze omlijsting is nu een afgeschuinde wand van poriso aangebracht (afb. 15). Ter plaatse van de bovenzijde van de omlijsting is een restant zichtbaar van een rand van keramische profielstenen (afb. 16). Het muurwerk aan weerszijden van het toneel lag oorspronkelijk iets terug, deze muur is door middel van nieuwe baksteen wanden zoveel mogelijk vlak gemaakt (afb. 15, links en 16, boven). Op de tweede verdieping zijn de zijgevels (afb. 17) en de wanden tussen de zaal en de projectorruimte (afb. 18) beschilderd met een eenvoudige, tweekleurige beschildering in paarsroze tinten boven een groene plint. Het dak op de verhoogde hoek van de bioscoop is op onbekend moment gewijzigd. In het interieur is zichtbaar dat zich onder het noordelijke dakvlak van het piramidedak oorspronkelijke een trekbalk of spant 24 Scyedam jrg. 37 nr. 1

Scyedam | 2011 | | pagina 24