bevond, dat nu verwijderd is. De noordelijke dakvlakken en de noordelijke helft van het westelijke dakvlak zijn voorzien van een liggend dakbeschot van vrij smalle delen, waarover bitumen is aangebracht als dakbedekking. De overige daken hebben een breder staand beschot en zijn pannengedekt (afb. 19). Volgens mondelinge toelichting van een voormalige medewerker van de bioscoop waren de nu met bitumineuze dakbedekking uitgevoerde dakvlakken oorspronkelijk voorzien van grote glasvlakken in draadglas, die licht gaven (maar door de ligging op het noorden geen direct zonlicht) aan de kleurkamer, die zich hier op de zolder bevond. Ook het venster op de hoek van de Appelmarkt en de Hoogstraat zorgde voor veel licht in het atelier, door de toepassing van één zeer groot raam. Het trappenhuis tegen de noordgevel is op de tweede en derde verdieping aan de westelijke zijde uitgebouwd boven het oorspronkelijk platte dak van de eerste verdieping. Door de uitbouw kreeg het meest oostelijke, met glas- in-lood ingevulde raam van de noordgevel geen daglicht meer. De wijziging is zichtbaar in de noordelijke zijgevel, waar een staande lijn in het muurwerk de begrenzing van het oorspronkelijke bouwvolume en de uitbreiding markeert (afb. 20). De balklaag van de uitbouw is bovendien zichtbaar later ingekast in de noordelijke zijgevel. Tot slot is de oostelijk gerichte achtergevel van de uitbouw niet doorgemetseld met deze noordelijke zijgevel, maar later daarop aangesloten. De exacte aanleiding en datering van deze wijziging zijn niet duidelijk, maar aangezien het muurwerk grotendeels is uitgevoerd met de oorspronkelijke, gekamde steen lijkt het erop dat deze wijziging al vrij snel heeft plaatsgevonden, mogelijk bij de verbouwing in 1932. Overigens is de noordelijke zijgevel ter plaatse van het trappenhuis niet uitgevoerd Scyedam jrg. 37 nr. 1 25

Scyedam | 2011 | | pagina 25