in gekamde steen. Toch behoort deze gevel naar verwachting bij de oorspronkelijke aanleg. Globale waardestelling De bioscoop is gebouwd in 1921 naar ontwerp van architect A. Stahlie. Hij paste bij zijn ontwerp stijlelementen uit de art deco toe. Bij de bouw werd ter plaatse van de noordelijke zijgevel gebruik gemaakt van de reeds aanwezige wanden van het voor de bouw van het complex gesloopte pakhuis, die gedeeld waren met het belendende pand. Nieuwe gevels en dragende binnenmuren werden uitgevoerd met gekamde baksteen. Niet-dragende binnenwanden werden uitgevoerd in bimsbeton. Op de begane grond was er onder de bioscoopzaal een woning, waarschijnlijk voor de beheerder. Ook waren er enige werkruimten, waaronder een kleurkamer en een donkere kamer. In 1932 en 1938 werd de bioscoop verbouwd om deze aan te passen aan de laatste modetrends in de bioscopen. Waarschijnlijk werd daarbij een pui tussen de entreehal en de wachthal aangebracht en werd de bioscoopzaal voorzien van de kleurige polychrome afwerking. Waarschijnlijk werd ook de uitbouw op het platte dak van de le verdieping achter het trappenhuis tegen de noordelijke zijgevel gerealiseerd. Deze werd op een onbekend moment later nog eens verhoogd en aangepast. Begin jaren zestig van de twintigste eeuw werd de bioscoop opnieuw verbouwd. Daarbij werd de entreepui vervangen en werd de entreehal aangepast, door deze van een nieuwe tegelvloer te voorzien en de wanden met spachtelputz af te werken. Waarschijnlijk werden de hoeken van de hal ter plaatse van de wachthal voorzien van de nog bestaande afgeronde hoeken en werd de doorgang naar het voormalige kantoor opengemaakt. In de zaal werd de kleurige polychromie overschilderd met egale groene en rode afwerklagen. De omlijsting van het toneel werd weggewerkt achter een schuine porisowand. Er wordt aangenomen dat bij deze verbouwing ook al de indelingen op de begane grond zijn gewijzigd, waardoor de woning kwam te vervallen. Hierbij werd de gevel aan de Appelmarkt gewijzigd, waarbij de grote puien onder de betonlatei werden gemaakt. De huidige indeling van de begane grond ter plaatse van de voormalige woning lijkt van nog recenter datum te dateren, mogelijk van de verbouwing tot dancing. Toch behoort een deel van de binnenmuren hier nog tot de oorspronkelijke aanleg. Na 1960 werden tot slot ook de in draadglas uitgevoerde daken voorzien van een dakbeschot en bekleed met bitumen. Het bioscoopgebouw heeft een hoge cultuurhistorische waarde als een in vrij oorspronkelijke staat bewaard, vroeg voorbeeld van een bioscoop. Deze waarde wordt versterkt door de architectonische kwaliteit van het ontwerp van A. Stahlie, dat tot één van de belangrijkste in diens oeuvre mag worden gerekend. Vanwege de markante ligging van het complex op 26 Scyedam jrg. 3 7 nr. 1

Scyedam | 2011 | | pagina 26