zien hoe dergelijke stijlen op meer regionaal niveau navolging kregen. De nu grotendeels aan het zicht onttrokken omlijsting van het voormalige toneel en de nu dichtgezette glas- in-loodramen zullen dit beeld completeren. Het is een gemis dat overal in het gebouw de oorspronkelijke plafondafwerkingen verloren gegaan zijn. De ondergrond van poreuze steen waarop de polychrome interieurschilderingen zijn aangebracht, is van belang als vroeg voorbeeld van de ontwikkeling van deze nieuwe materialen in de jaren dertig van de vorig eeuw. De cultuurhistorische waarde van de oorspronkelijke ruimtelijke indelingen van de vroegere woning en de verschillende bedrijfsruimten in de westbeuk en langs de noordgevel is gemiddeld, in die zin dat ze ondersteunend zijn voor het beeld van de oorspronkelijke opzet van de bioscoop. De later aangepaste indelingen van de begane grond in poriso zijn vanuit monumentaal oogpunt indifferent. Object: Voormalige bioscoop Monopole Adres: Hoogstraat 99 Appelmarkt 2-4 3111 HC 3111 JA Schiedam KadastraakGemeente Schiedam, sectie C, nummer 1332 Monumentstatus: Gemeentel ijk monument, nr. 039 VERKLARENDE WOORDENLIJST Bimsbeton: puimsteenbeton samengesteld uit Portlandcement, puimsteenzand en puim- steengruis. Citopon: in 1935 werden door een fabriek in Schiedam citoponblokken gemaakt. Dit waren holle blokken van poreus licht beton. Hierin waren houtzaagsel en verschillende niet nader omschreven chemicaliën verwerkt. Gekamde steen: in de jaren twintig van de vorige eeuw werd voor gevels baksteen toegepast waarvan het oppervlak horizontaal geribbeld was. Deze stenen werden gekamde stenen genoemd en zijn tot ver in de jaren vijftig toegepast in diverse kleuren. Met behulp van een staaldraad werd een dun laagje van het oppervlak van de kleistreng afgeschild. Als de klei redelijk stijf verwerkt werd ontstond deze zo typerende stroopstructuur. Latei: balkvormig element van hout, steen of ijzer dat een venster, ingang of andere opening van enige breedte overspant en het bovenliggende muurwerk steunt. Liseen: licht decoratieve uitmetseling in de vorm van een verticale band. Polychromie: veelkleurige niet figurale beschil dering. Porisosteen: steen gemaakt van Limburgse vuurvaste klei waaraan zaagsel en sintels werden toegevoegd. Tijdens het bakken verbrandde het zaagsel, zodat een poreuze lichte steen ontstond. Spaarvelden: nis in metselwerk als accentuering van de gevelindeling. Spachtelputz: kunststofgebonden sierpleister voor muren en wanden. Travee: deel van een gebouw of gevel bepaald door de afstand tussen twee opvolgende steunpuntassen in de lengterichting van het bouwwerk. Tufsteen: puingesteente dat als vulkanische as en steensplinters is neergekomen en verhit. Tuitgevel: gevel waarvan de top eindigt in een smalle rechthoekige hals. Zadeldak: dak met twee tegen elkaar geplaatste hellende schilden. Scyedam jrg. 37 nr. 1 28

Scyedam | 2011 | | pagina 28