NELLY UIT DE WASCHLIJNSTEEG Een annonce in de Schiedamsche Courant van 15 oktober 1900 is het eerste bewijs, dat Schiedam de zegeningen van de modernste kunst deelachtig werd. Hoewel het niet onwaarschijnlijk is, dat reeds eerder, als kermisattractie, "levendige beelden" in Schiedam vertoond zijn (in Friesland en Groningen, op het héle plattenland, trok toen ene Slieker met een filmprojectietoestel reeds enkele jaren de kermissen af; het apparaat wordt nog bewaard in "It Bleekershüs" in Drachten). Schiedamse eerste culturele tempel, Musis, vertoonde christelijke- en dronke manstaferelen, Boerenoorlog (een vast nummerindiejarenjdatallesonderbegeleiding van stichtelijke zang op de "Graphaphone", dat wel een wasrollenapparaat geweest zal zijn. Een recensie van het gebodene kon er niet op overschieten, pas in maart 1901 wordt gemeld, "Gisteren (1 Maart) vond hier in het vereenigingsgebouw aan de Broersvest de vertooning plaats van de Scyedam jrg. 37 nr. 1 Gemeentearchief Schiedam American Bioscope door den Heer W.J.G. Wesselman van Amsterdam. Een werkelijk fraaie collectie platen, zoowel enkelvoudige als zgn. levendige voorstellingen, werden op het doek gebracht, maar alle verwierven de bewondering van het publiek. In het byzonder gold dit de beweegbare platen, vooral waar het betrof platen met het beeld der Koningin en de Prins gemaal. Enkele malen werden op verzoek van den vertooner door het publiek Godsdienstige of vaderlandsche liederen aangeheven, passende bij de lichtbeelden. De vorige avond reeds werd hetzelfde vertoond voor de kinderen welke de kinderkerk bezoeken". Kort daarna: 11.4.1901 meldt de courant: "In het verkooplokaal aan de Lange Haven heeft gisteren de eerste voorstelling plaats gehad van de aangekondigde Bioscope- vertooningen. Een lange serie platen, voorstellende stadsgezichten en tafereelen als "De muis of de gestoorde nachtrust" maar voornamelijk levende fotografieën boeiden de toeschouwers, als: de bewegingen der Boeren om Mafeking". Twee andere bekende bioscoopinstellingen waren het Leger des Heils en het reizende theaterschip "Alhambra Flottante", waarvan hierbij de advertenties staan afgebeeld. Mei 1912 verkrijgen twee Hagenaars, J.W.N. Jansen en P.A. de Ruiter vergunning om een bioscoopje te bouwen of in te richten aan de Nieuwe Haven. Dit is de oudste "echte" bioscoop van Schiedam, 33 Schiedam, Hoogstraat, Afbraak t.b.v. bouw bioscoopomstreeks 1920. Uitgeverij C.J. van Dijk. (Foto: gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 15191)

Scyedam | 2011 | | pagina 33