Monopole Theater De openingsvoorstelling. De verbouwing van het City theater is thans bijna voltooid. Men is nu bezig de laatste hand aan de afwerking te leggen. Donderdag 15 December a.s. heropent de bioscoop haar deuren, maar dan onder den naam "Monopole-theater". deze openingsvoorstelling draagt een feestelijk karakter. Vertoond zullen worden de Russische film "De dertien lansiers" en de Amerikaanse fdm "Jongens in uniform". De directie van "Pandora" liet alles filmen, sloop, eerste paal, eerste steen, opbouw en dat, tezamen met een vertoning van een eigen Nederlandse speelfilm "Nelly uit de Waschlijnsteeg" werd als première vertoond bij de opening in October 1921. De eerste steenlegging vond plaats op 20 april 1921 door een Schiedams meisje, dat op die dag 12 jaar werd. Wie dit is geweest, blijkt niet uit de courantenverslagen, leeft ze misschien nog? Als beloning kreeg ze een gouden dameshorloge. De exploitatiemaatschappij Odeon" die in 1923 Luxor in handen krijgt had al eerder een bioscoop gehad, een groots opgezette onderneming in de Tuinlaan met café-restaurant, sociëteit "De Vereeniging", biljartzalen, en een grote zaal voor bioscoop, concert en schouwburg. 4 dagen per week zou film gedraaid worden, de andere dagen waren voor andere doeleinden beschikbaar. In october 1912 werd het geopend onder de naam Americain bioscope", het voerde de vrijdagavond in als elite-avond", dan mocht er niet ook gerookt worden in de zaal. Blijkens de couranten zijn er veel vergaderingen en feestavonden geweest, verkiezingstoespraken, vakbonden enz., enz. Toch kon dit complex het niet redden, want in maart 1919 wordt gebouw Odeon en restaurant de Vereeniging verkocht om showroom van automobielen en motoronderdelen te worden. De grote zaal is de huidige veilingzaal van Kruijne en Jonker aan het plein Eendragt, de rest is gesloopt voor het postkantoor in de dertiger jaren. Tussen 1927 en 1932 had zich hier nog een echte filmstudio gevestigd, de maatschappij "Eureka", directie Boesnach en mede-directrice de toen bekende Nederlandse filmster Adriënne Sölzer. Deze onderneming eindigde in een liquidatie door faillissement. In elk geval moet er één speelfilm vervaardigd zijn "Bet naar de Olympiade" (n.a.v. de Olympische Spelen in Amsterdam in 1928). (Dit deel van de stad heeft wel meer cultuurexperimenten gekend, tussen 1825 en 1840 heeft een verbouwde manege daar als schouwburg Scyedam jrg. 37 nr. 1 35 Uit: Schiedamsche Courant, 12-12-1938 Bioscoop Pandora (1930-1932) collectie Cees van der Geer. (Foto: gemeentearchief Schiedam, beeldnummer 15203).

Scyedam | 2011 | | pagina 35