BOEKENNIEUWS iet Willemshofje en zijn bewofners1 f Het aantal publicaties over Schiedam dat het afgelopen decennia het licht heeft gezien, is opnieuw aangevuld met een recent verschenen werk. I n "Het Wi llemshofje en zijn bewoners, Schiedam 1873-1973" presenteert Elise Wensvoort-Oranje haar onderzoek naar de bewoners die in honderd jaar dit hofje bevolkten. Op enigszins chronologische wijze behandelt de auteur het wel en wee van de bewoners. Haar volharding en minutieus onderzoek in de archieven en het doorlezen van politierapporten is bewonderenswaardig. Het heeft veel materiaal opgeleverd. Vele namen van bewoners die in het Willemshoije hebben gewoond en geleefd, passeren de revue. Dramatiek te over. Het laat een beeld zien over leven en dood, drankzucht en veel andere sociale ellende. In haar boek komen bewoners en families weer tot leven. Zoals Jan Stolk, die het er maar moeilijk mee heeft dat zijn schoonmoeder een dominante rol in zijn leven speelt, Karei Lodewijk den Outer en zijn familie: drank, vechtpartijen en kindersterfte en het bewogen leven van veldwachter agent Hendrik Fillekes, handhaver van de wet. Of wat te denken Antoine Lagrouw van Bas Kerssen. Hij woonde maar liefst 58 jaar in het Holje en was sociaal zeer betrokken: "Bas Kerssen, een zo veelzijdig man, zo begaan met mensen, zich al op jonge leeftijd verzettenjd?) tegen onrecht, tegen de gevestigde orde.'''' Zo schetst 'Het Willemshofje' het leven van de bewoners en geeft tussen de regels door een beeld van het dagelijks leven in Schiedam, soms zelfs beroerd door het wereldgebeuren. Hoe intrigerend Wensvoort-Oranje de bewoners vanhetWillemshofjeook beschrijft, het wordt overschaduwd door de manier en vorm waarop het boek is verschenen. Het lijkt wel alsof zij niet de moeite heeft genomen haar boek te laten redigeren, maar gewoon het concept heeft gepubliceerd. Het is jammer dat het wemelt van de taalfouten etc. Zelfs citaten uit de Schiedamsche Courant en de akte van overlijden van H. Pluijm in Engeland worden niet goed weergegeven - een hoofdzonde. Wanneer de auteur, zoals de titel suggereert, een bepaalde doelgroep wil bereiken, zou je ter verlevendiging en ondersteuning van de tekst ten minste meer afbeeldingen van de beschreven personen verwachten. Te meer daar Wensvoort-Oranje zelf aangeeft, dat zij zich door gespreken met voormalige bewoners heeft laten inspireren dit boek te schrijven. Hoe het ook zij: Wensvoort-Oranje heeft een boek geschreven dat bewoners aan de veigetelheid heeft ontrukt, waardoor in het bijzonder nazaten van die bewoners kennis kunnen nemen over een specifiek stukje van hun verleden. Vanuit dat perspectief bekeken krijgt "Het Willemshoije en zijn bewoners, Schiedam 1873-1973" een plaats in de geschiedenis van Schiedam. Elise Wensvoort-Oranje, Het Willemshofje en zijn bewoners. Schiedam 1873-1973. Uitgeverij Kijjaboek.nl, 173 pp, ISBN 9789460080920, 15,95 Scyedam jrg. 37 nr. 1 39 Schiedam 1873-J 973 FMse Wemvoort-Oranje

Scyedam | 2011 | | pagina 39