VAN DE REDACTIE In het maartnummer van alweer de 37ste jaargang van Scyedam een terugblik. Ten eerste op het vertrek van redactielid Paul Feelders. Hij was velejaren redactielid, maar een nieuwe wending in zijn leven, gecombineerd met een verhuizing, maakten de praktische werkzaamheden voor Scyedam lastig. Vanaf deze plaats een dankwoord dus voor zijn jarenlange betrokkenheid! Ten tweede omdat er in het laatste nummer van 2010 een deel van het artikel van Jef Jansen ontbrak, waarin hij juist de diverse personen beschreef die een hoofdrol speelden in het verhaal van Francisca van der Stap - van Leeuwen en bovendien een aantal van de verklarende onderschriften bij de foto's wegvielen. Dat maakt de redactie in een later nummer van 2011 goed. Niet in dit nummer, want dat is op het Boekennieuws door Antoine Lagrouw na geheel gewijd aan de Monopole. Het pand onderging recent een grondige restauratie, waarbij een bouwhistorische verkenning werd gedaan. Daarover in dit blad een weergave van de hand van Rutger Polderman en Vera van der Vlerk. Aan de hand van veel foto's krijgt de lezer een goede indruk van wat er tevoorschijn kwam tijdens de ingrijpende opknapbeurt. Wim Schelberg blikt terug op de veelbewogen bioscoopgeschiedenis van City, Monopole en Pandora en volgt de neergang via diverse dansgelegenheden naar langjarige leegstand. Vroeger was alles anders. Dat blijkt wel uit het feit dat een wedstrijd werd uitgeschreven om de nieuwe bioscoop in Schiedam aan een naam te helpen. Het werd Pandora. Een anoniem gebleven lezer van de Schiedamsche Courant was daar niet blij mee en zond in 1921 een gedicht in dat in dit blad is opgenomen. Verder een artikel dat in 1970 geplaatst werd in de Schiedamse Gemeenschap, waarin ene Nelly uit de Waschlijnsteeg een klein rolletje speelt. Verder is deze Scyedam doorspekt met krantenartikeltjes en advertenties die in woord en beeld een indruk geven van een aantal gebeurtenissen en voorstellingen die in de Monopole en in City Theater plaatsvonden. The show must go on. Dat geldt beslist voor dit in Schiedam zo prominente monument! Veel leesplezier.

Scyedam | 2011 | | pagina 3