„Levend Begraven". „PANDORA."" Groote Prijsvermindering Maar de geschiedenis van het Pandora- theater - nu beter bekend als de Monopole - begint eigenlijk eerder. Er was altijd al bedrijvigheid. Toen er in de negentiende eeuw, op de plaats van het theater, een mouterij was gevestigd. Of waar later de degelpersen van boekdrukkerij Hulsman hun rondjes draaiden. De Hoogstraat in Schiedam leefde. Leven - zeker op momenten dat de zolder bij wijze van vergaderlokaal werd gebruikt door de in Schiedam snel wortelende SDAP. Het 'Rode Pakhuis' heette het toen. In de volksmond tenminste. Want bij de niet- werkende klasse - die van de bazen - leefde nog de ijdele hoop dat sociaal-democratie een overwaaiend fenomeen zou zijn. Niets bleek minder waar. De SDAP verliet de bovenlokalen om zich vervolgens definitief in het pluche te vestigen. Langzaam veranderden de tijden. Hulsman sloot. Ook het veilinghuis dat na Hulsman zijn intrek had genomen in het pand op de hoek van de Hoogstraat met de Appelmarkt, moest op den duur wijken. Nederland veranderde. Schiedam veranderde mee - zij het schoorvoetend. De achturendag werd ingevoerd. De werkweek telde voortaan maximaal 45 uur en de vrije zaterdagmiddag was ineens een feit. Maar er veranderde meer. Er was een ander gevoel. De Eerste Wereldoorlog had Nederland als door een wonder gepasseerd. Er waren wel tekorten geweest. Die waren in Schiedam onder andere in de bouwnijverheid te merken. Maar de oorlog had Nederland links laten liggen en nadien normaliseerde het sociaal en economisch verkeer in rap tempo. De negentiende eeuw kon definitief worden bijgezet in de catacomben van de geschiedenis. Was er iets om te vergeten? Misschien was het niet eens gebeurd. De arbeider trok al op zaterdagmiddag zijn zondagse pak aan en ging - eventueel met zijn gezin - de stad in. Alleen aan de pet was voor de oppervlakkige beschouwer nog het verschil met de burgerij te zien. Nieuw leven bracht nieuwe dingen. Zoals de vinding van de in Rotterdam gestrande Poolse emigrant Abraham Tuschinsky. Eigenlijk was het niet eens echt een vinding. Maar de door Tuschinsky ingerichtebioscooptheatersdeden het goed. Ze gaven het volk voor weinig geld een idee van luxe, dat zijn weerga niet kende. Ook daar was rood pluche en fonkelde het koper door de elektrische verlichting. Even kon iedereen rijk zijn. Het succes van Tuschinsky's formule verbreidde zich - onder aanvankelijke protesten - snel over Nederland. En ook Schiedam bleef niet onberoerd. Zo kwam het dat in januari 1921 de oprichting bekend werd gemaakt van de Maatschappij tot Exploitatie van Lichtbeeldkunst. De directeur ervan, Dettmeyer, heeft het voornemen om de leegstaande panden op de hoek van de Hoogstraat met de Appelmarkt te slopen en er een heus Bioscoop-Theater te bouwen. De panden zijn al aangekocht. Met de sloop wordt halverwege januari begonnen. Mat het oog op de algemeen» malaise van de ent ée's. Vanaf Vrijdag 2 Dec. »,s. Schitte rend programma met hethooldnummer Fox Film in 7 Acten, met WILLIAM FARNUM in da hoofdrol, een pracht film, die zich afspeelt in het Noord- Westen van Amerika. Voorts; „HET LEK'! Mutt en JeiT tructeekening. jniJUSAL en „Hoe „Zwart Schiedam" er '^Winters uitziet". Eigpen opname „Pandora". ,,Sirius"-film. Zaterdag 2 uur Matinet. St. Nlcolaaa «p de Mm. De kinderen ontvangen een v.r- rasslng. 2125 30 Scyedam jrg. 37 nr. 1 5

Scyedam | 2011 | | pagina 5