geplaatst. Het Groninger voorbeeld kreeg navolging in Gouda, waar 1776 een besloten prijsvraag voor een nieuw koorhek voor de Janskerk werd uitgeschreven. Het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen schreef in 1782 een prijsvraag uit voor een nieuw Armenhuis en in 1786 scheef de Amsterdamse genootschap Felix Merites een prijsvraag uit voor een nieuwe sociëteitsgebouw.4' Hoewel het initiatief tot de bouw van een nieuwe beurs vanuit de Maatschappij afkomstig was, lijkt het niet juist het als een echt burgerinitiatief weg te zetten. Diverse vroedschapsleden participeerden in de maatschappij en in de eerste delegatie namen ook burgemeester Leonardus den Beer en stadssecretaris Johan Pielat van Bulderen deel. De betrokkenheid van de maatschappij bij de koopmansbeurs is niet verwonderlijk, omdat deze instelling nauw verband hield met de handel in half- en eindproducten binnen de stad. In Schiedam legde mens zich door de oplopende spanningen met Engeland steeds meer op het maken van mout, dat voorheen grotendeels werd ingevoerd uit Engeland. Het gehele productieproces van de jenever kwam hierdoor binnen de stad te liggen. Ontwerp voor de nieuwe koopmansbeurs De tekst van de prijsvraag bleef niet bewaard, waardoor niet is na te gaan in hoeverre het bouwprogramma werd voorgeschreven. Dit is evenmin af te leiden uit de ingezonden ontwerpen want ook deze bleven niet bewaard. Op 28 oktober 1783 meldden de burgemeesters aan de vroedschap dat acht dagen eerder een afvaardiging van de maatschappij de resultaten van de prijsvraag hadden overgegeven.42 Deskundigen hadden het plan en tekening van de stadsarchitect Van Bol'es voor de opbouw en locatie van de beurs Scyedam jrg. 37 nr. 2 53 Ontwerp van Giudici voor de stadhuisprijsvraag van Groningen, 1774. Groninger Archieven)

Scyedam | 2011 | | pagina 13