om de bestekken voor de aanbesteding definitief te maken. Dit gebeurde echter niet. Het duurde zelfs tot november 1785 dat in de vergadering van gecommitteerde vroedschappen en vroedschap weer melding van het bouwproject gemaakt. De commissie had in de tussentijd niet stilgezeten en presenteerde een totaal nieuw plan. In de tussentijd had de commissie de architect Jan Giudici bij het project betrokken. Eind 1784 begin 1785 hadden Doom en Den Beer deze architect bij de bouw van het Sint Jacobsgasthuis betrokken. Het is niet meer dan logisch dat zij op dat moment ook zijn mening hebben gevraagd over de plannen voor de Koopmansbeurs. Giudici bleek een aantal principiële aanmerkingen te hebben op de uitgangspunten van het project, met name in relatie tot de locatie en stedenbouwkundige inpassing van het gebouw. Op 15 november 1785 werden de gecommitteerde vroedschappen in een slecht bezochte vergadering op de hoogte gesteld van vorderingen rond het project.53 De commissie adviseerde de vergadering, na de bestudering van alle plannen alsmede dat van Giudici, het bouwterrein aan de Dam in zijn huidige vorm af te wijzen. Het terrein was te klein waardoor het zonder eene goede bouworder te kwetzen' inspringen in de Korte Haven noodzakelijk was. In de voorgestelde opzet speelde het gebouw geen rol van betekenis in het stadsbeeld. Het smalle straatprofiel van de Dam bood onvoldoende ruimte om de architectuur van de voorname gevel te genieten. Giudici adviseerde de voorzijde van het gebouw te verplaatsen naar de nieuwe sluis, waar 56 Scyedam jrg. 37 nr. 2 Verbeelding van de verschillende ontwerpen voor de Korenbeurs op de kaart van de nieuwe Damsluis uit 1179. De stippellijnen geven een indicatie van de uitzetting van de ontwerpen van de prijsvraag. De gestreepte lijnen geven een indicatie van de omvang van het tweede project, waarvoor Gunckel en Van Bol 'es de ontwerpen leverden. De doorlopende lijn is indicatie van de uiteindelijke bouwlocatie van de Korenbeurs.

Scyedam | 2011 | | pagina 16