Afb. 5: Th. van Straalen, reconstructie van de plattegrond van het eerste ontwerp van Giudici, op basis van het bewaarde bestek (bestek 1785, reconstructie 1960). (Bulletin KNOB 1960) want Van Bol'es was een beëdigd en geadmitteerd landmeter en had in 1770 zijn opmeting van het grondgebied van de stad Schiedam gekarteerd. De regenten van het Sint Jacobsgasthuis grepen dit gebrek aan om geheel nieuwe plannen te laten opstellen. Waarschijnlijk waren zij nooit helemaal tevreden geweest met het plan van Giudici, dat weliswaar een grote verbetering was ten opzichte van dat van de stadsarchitect, maar toch niet optimaal was. Giudici kreeg nu de mogelijkheid om een nieuw ontwerp te maken zonder rekening te hoeven houden met eerdere ontwerpen. Bovendien werd de locatie door aankoop van omliggende percelen nog vergroot.22 Giudici bewees nu zijn bekwaamheid als architect. Hij wijzigde voor zijn nieuwe ontwerp de positionering en de architectuur van het gebouw totaal, [afb. 6, 7 en 8] Zijn belangrijkste vondst was het terugleggen van de kapel tot over de loop van de Roosbeek, waardoor hij de mogelijkheid creëerde voor een voorplein, dat omsloten werd door de vleugels van het gasthuis. Het gebouw creëerde zo zelf een stedenbouwkundige positie in de dichtbebouwde stad en een geheel eigen ruimte aan de smalle Hoogstraat. De stedenbouwkundige inpassing van het gebouw was juist in de eerdere ontwerpen altijd het zwakke punt gebleven. Voor het gewenste monumentale kerkgebouw 82 Scyedam jrg. 37 nr. 3 .11(111111111 lijuniiml

Scyedam | 2011 | | pagina 10