kon immers maar weinig ruimte worden gecreëerd, zodat de architectuur niet goed kon worden ervaren. De ligging in de as van de Appelmarkt kon dit maar ten dele goedmaken. De Appelmarkt liep immers vanaf de Lange Haven omhoog zodat de onderkant van het gebouw niet zichtbaar zou zijn en het perspectief verstoord. Het nieuwe ontwerp van Giudici bood ook kansen tot verbetering van de distributie van vertrekken in de plattegrond. De gewenste symmetrie van een kapel geflankeerd door gasthuisvleugels veroorzaakte in de oude opzet het euvel dat de beide gebouwdelen voor het gasthuis fysiek van elkaar werden gescheiden. Dit maakte de afscheiding van mannen- en vrouwenafdeling wel eenvoudig, maar het was voor de logistiek in het tehuis onhandig. Door het verleggen van de kerkzaal naar achteren, kon gebruik worden gemaakt van het talud van de zeedijk en eenvoudig een kelderverdieping worden gecreëerd die onder de kapel de beide delen van het gasthuis direct verbond. In deze kelderverdieping konden bovendien eenvoudig alle voorzieningen, zoals de keuken, bakkerij, opslag en dergelijke worden ondergebracht. In het linkerpaviljoen waren naast de ingang de regentenkamer en de woning van de binnenvader gelegen. Daarachter lag een trappenhuis en een zaal voor de mannelijke bewoners. In de rechter vrouwenvleugel waren op de begane grond twee grote zalen. Beide vleugels hadden bovendien op de verdieping nog eens twee grote zalen, waardoor de instelling beschikte over niet minder dan zeven ruime, lichte en hoge vertrekken, allen zeer geschikt voor de huisvesting van zieken en bejaarden. In de nieuwe opzet bleef de kapel het centrale aandachtspunt in de architectuur, vooral door de toepassing van vrijstaande, kolossale zuilen met de Korinthische orde in de portiek die van een fronton was voorzien. Een daktorentje bekroonde het hoogoprijzende dak. De architectuur van de gasthuisvleugels was in contrast juist zeer sober en strak. De geblokte hoeklisenen en middenrisaliet Ajb. 6: Het Sint Jacobsgasthuis naar het tweede ontwerp van Giudici. (Gemeentearchief Schiedam) Scyedam jrg. 37 nr. 3 83

Scyedam | 2011 | | pagina 11