j >\T Afb. 7: Th. van Straalen, aftekening van de plattegrond van de kelder van het Sint Jacobsgasthuis, naar een tekening van Giudici uit 1785. (Bulletin KNOB 1960) met een beeldhouwde entreepartijen verlevendigen weliswaar het gevelbeeld, maar benadrukken deze soberheid. De kroonlijst kreeg van de architect geen fries. Op 12 december 1785 tekende de aannemer Gerrit Bakker de bestekken. De bouw zou in 1786 beginnen en de aannemer was verplicht het gebouw eind 1788 op te leveren. Voor de financiering schreven de regenten in 1786 een lening uit voor een bedrag van 145.000 gulden, een indicatie van de bouwsom.23 Bij de oplevering van de werkzaamheden beoordeelde de stadsarchitect Rutger van Bol'es het gebouw. Hij constateerde hierbij diverse afwijkingen van de bepalingen uit het bestek, zoals in de kap en in de fundering. Een conflict over het in mindering brengen van deze werkzaamheden op de aanneemsom leidde tot de juridische procedure waarbij George van den Bergh en Giovanni Giudici als getuigen werden gehoord.24 Dit conflict werd uiteindelijk onderhands geschikt. Het nieuwe gebouw bleek in het daarop volgende jaar een grote last voor het gasthuis. Het was kostbaar in het onderhoud en de bouw had de financiële reserves zozeer verzwakt, dat de economische teruggang en de tiërcering van de schuldpapieren tijdens de Franse tijd het gasthuis hard troffen. In de negentiende eeuw betekende dit dat de stad de schuldenlast moest overnemen en het gasthuis onder strenger toezicht van het stadsbestuur kwam te staan.25 Het Sint Jacobsgasthuis binnen het oeuvre van Giudici De architectuur van de Korenbeurs met zijn superpositie van pilasters wordt in het bekende oeuvre van Giudici verder niet aangetroffen. Het uiteindelijke ontwerp was 84 Scyedam jrg. 37 nr. 3 *7777*fT??

Scyedam | 2011 | | pagina 12