terug. Een goed voorbeeld is het woonhuis aan Lange Haven 65 uit 1804. Tot slot Schiedam was in de laatste decennia van de achttiende eeuw en de eerste decennia van de negentiende eeuw bijzonder welvarend, zeker in vergelijking tot andere steden. Dit heeft er toe geleid dat in deze stad een uitzonderlijk bouwproductie heeft plaatsgehad. Er bestond bij een handjevol Schiedamse regenten de behoefte om het stijgende aanzien van de rijk geworden branderstad ook in de stedelijke ruimte tot uitdrukking te brengen. Deze regenten behoorden tot een intellectuele elite, die hun kleinsteedse milieu qua ambities duidelijk ontstegen. Zij herkenden het talent van Giudici om hun plannen te verwezenlijken. Giudici nam hierbij niet alleen de architectuur voor zijn rekening; zij n adviezen leiden tevens tot indrukwekkende ingrepen in de stedelijke ruimte. Dergelijke ingrepen waren in de achttiende eeuw in Hollandse steden zeer zeldzaam. Het talent van Giudici om ook de grote, stedenbouwkundige schaal in zijn projecten te integreren, werd door anderen erkend. Het Rotterdamse stadsbestuur betrok hem bij een groot aantal belangrijke opdrachten, waarbij net als in Schiedam de eigen stadsbouwmeester Paulus Verhellouw werd gepasseerd. In 1786 werd Giudici bovendien aangesteld als architect en inspecteur-generaal der gebouwen van de Admiraliteit op de Maze. Hij ontwierp onder andere de enorme Admiraliteitswerf in Rotterdam, waarmee hij een groots gebaar maakte aan het havenfront van de stad. Deze aanstelling van een katholiek was ongekend in een periode dat alle openbare ambten alleen door protestanten konden worden waargenomen en geeft aan dat de deskundigheid van Giudici in de Republiek zeer moeilijk te vinden was. De kwaliteit van Giudici werd eveneens erkend door koning Lodewijk Napoleon, die zich bij zijn aantreden in 1806 zeer teleurgesteld had getoond over de kwaliteit van de architectuur en de architecten in zijn nieuwe koninkrijk. De koning en zijn adviseur Jean Thomas Thibault stelden hoge eisen aan de architecten. Giudici kreeg als één van de weinigen het vertrouwen, wat onder andere resulteerde in zijn directievoering over de werkzaamheden na de Leidse Kruitramp in 1807, die een groot deel van de stad had weggevaagd. In 1809 werd hij belast met de taak de uitbreiding en verfraaiing van Assen als departementshoofdstad te ontwerpen. Giudici moest van dit dorp een echte stad maken, met alle benodigde openbare gebouwen en voorzieningen. Hij diende hierbij de bestaande gebouwen zo veel mogelijk te hergebruiken. In beide gevallen moest Giudici binnen de bestaande structuren tot een aangenaam, samenhangend en regelmatig stedenbouwkundige structuur komen. In Schiedam was hij hier daadwerkelijk in geslaagd. De plannen voor Leiden en Assen zouden door het vertrek van de koning en de slechte financiële situatie de tekentafel niet verlaten. Het feit dat Giudici zijn ontwerpen maakte in een tijd van economische neergang en het verlies van de Rotterdamse gebouwen van zijn hand tijdens de Tweede Wereldoorlog, hebben er toe geleid dat zijn architectuur in de Nederlandse architectuurgeschiedenis geen of slechts een ondergeschikte rol speelt.30 De Korenbeurs en het Sint Jacobsgasthuis zijn de belangrijkste, nog bestaande, getuigenissen van de kwaliteit van Giudici als architect en stedenbouwkundige en tonen aan dat Giudici als architect meer aandacht verdient. 88 Scyedam jrg. 37 nr. 3

Scyedam | 2011 | | pagina 16