BROERSVELD 141: EEN KWART EEUW GESCHIEDENIS Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam De Stichting Beschermd Stads gezicht Schiedam (SBSS) werd opgericht op 25 februari 1986. Het doel van de stichting is het nemen en begeleiden van initiatieven, die de instandhouding beogen van als rijks-, respectievelijk gemeentelijke monumenten aangemerkte panden, alsmede van andere objecten die naar het oordeel van het bestuur van de stichting beeldbepalend, historisch of cultureel waardevol zijn in de gemeente Schiedam. De stichting voert daarbij soms haar activiteiten uit met organisaties die overeenstemmende doelen nastreven. In 2010 voltooide de SBSS de restauratie van Broersveld 141. Onder redactie van Ineke de Groot-Teunissen en Rob van Emden verscheen daarover - in beperkte oplage - een publicatie. Sophie van den Berg deed het archiefonderzoek en de foto's in het boekje werden gemaakt door Ineke de Groot- Teunissen, Robbert Guis en mevrouw W.A. Holswilder. Ook werden foto's uit de collectie van het Gemeentearchief Schiedam gebruikt. Om het verhaal van deze restauratie en de geschiedenis van het pand onder een breder lezerspubliek te verspreiden, is in Scyedam een groot deel van de publicatie overgenomen. Inleiding In april 2007 werd de aandacht van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam (SBSS) gevraagd voor het behoud van het pand Broersveld 141 te Schiedam. Het ging om één van de laatste arbeidershuisjes met tuitgeveltje en een stenen binnenplaatsje te Schiedam, dat nog als woning in gebruik was. Vroeger stonden er honderden van dit type huisjes in Schiedam. Het pand heeft de typische opzet van een arbeiderswoning. Karakteristiek is de tuitgevel met slechts twee raampartijen en een woning-entreedeur. Het woonhuis bestaat uit een parterre en zolderverdieping onder een zadeldak. De voorgevel is in blokken gepleisterd en heeft een versierde plint. Bijzonder is dat de achterplaats nog als enige aan het Broersveld onbebouwd is. Met de restauratie van de woning is een gebouwde getuige van Schiedams arbeidershistorie voor de stad behouden gebleven. Daarmee verdient het pand een plaats op de Gemeentelijke Monumentenlijst. Geschiedenis Broersveld Het Broersveld heeft de naam te danken aan de Broeders van de orde van de Kruisheren. In 1443 kreeg de orde toestemming van paus Eugenius IV tot de stichting van een klooster. Het klooster, ook wel Het Broershuys genoemd, werd gebouwd aan de Corte Veste, dat tot ongeveer 1555 de naam was van de Broersvest. Rond het klooster lag een flink stuk grond, waar de broeders land en tuinbouw beoefenden, ook wel "het veld des broeders" genaamd. Het is duidelijk dat hier de naam Broersveld is ontstaan. Tijdens het hoogtepunt van de Beeldenstorm werd in 1572 het klooster verwoest. 94 Scyedam jrg. 37 nr. 3

Scyedam | 2011 | | pagina 22