In 1593 werd het door de kloosterlingen verlaten terrein verdeeld in 85 erven, die aan inwoners van de stad Schiedam werden verkocht. Al snel werden er de eerste huizen gebouwd. Ook werd in dat jaar een sloot gegraven. De nieuw gegraven sloot en de daaraan gelegen erven kregen de naam Broersveld. Vanaf 1770 zouden er ook kleinere huizen, "keukens" genaamd, zijn gebouwd op het Broersveld, waar brandersknechten werden gehuisvest. Het Broersveld werd in 1893 gedempt. Tot dat jaar werd het water uit de sloot of gracht gebruikt onder meer als waswater. Na het dempen werden de zijkanten van de straat met bomen beplant. In de negentiende eeuw woonden er veel zogenaamde "kleine neringdoenden" aan het Broersveld. De handel werd vanuit huis gedreven. Op de nummers 142 en 144, tegenover nr. 141, was de Armenschool gevestigd. Het huis op de hoek was de woning van het hoofd van de school. Bewonersgeschiedenis Broersveld huisnummer 141 De woning is ouder dan aanvankelijk was gedacht. Hoewel verschillende transacties zijn gevonden tussen 1722 en 1736 met bekende belendingen en beschrijvingen, kan het juiste bouwjaar er niet uit worden gedestilleerd. De oorzaak hiervan kan een samenvoeging of splitsing van het pand zijn. Het huis is vaak als belegging gekocht en verhuurd. De kopers woonden elders en/of hadden nog meer transacties van huizen in dezelfde periode. De eerst bekende eigenaar is Willem van Straten. Die verkoopt op 14 mei 1757 aan Pieter Koore Jansz een huis aan de westzijde van het Broersveld No 1184 belend aan de n.z. 96 Scyedam jrg. 37 nr. 3 Broersveld gezien vanaf Lange Kerkstraat, 1892

Scyedam | 2011 | | pagina 24