huis aan een familie (van) Beek. In 1934 verhuurt Johanna de woning aan de familie Holswilder. In 1953 verkoopt Johanna Hoenderdos de woning aan huurder Gerardus Adrianus Holswilder. Hij is op 11 april 1899 geboren in Schiedam, is van beroep koperslager en heeft zijn werkplaats in de Prinsensteeg 7. Op l's augustus 1924 is hij getrouwd met Jannetje Krommenhoek. Jannetje is op 28 augustus 1899 geboren in Schiedam. Haar ouders, Jan Krommenhoek en Jacoba van der Vlies, wonen op Broersveld 138, waar nu het "Gat van Bolmers" is. Dat huisje was identiek aan het pand Broersveld 141. De woonhuizen lagen schuin tegenover elkaar. Vader Jan Krommenhoek had een waterstokerij en een winkel in de woning. Daarnaast was hij kolenboer en reed met een wagen met een hond eronder. Aanvankelijk woonde de familie Holswilder in de Archimedesstraat, maar moeder Jannetje kreeg heimwee naar het Broersveld. In 1934 huurde de familie de woning op nummer 141 van eigenares Johanna Hoenderdos. Kort voor haar overlijden heeft zij de woning verkocht aan de familie Holswilder. Uit het huwelijk zijn twee kinderen geboren, een dochter en een zoon. De dochter, mevrouw W.A. Holswilder, is altijd in de woning blijven wonen. Na het overlijden van haar vader heeft zij haar moeder verzorgd. Nadat haar moeder is overleden heeft zij het huis gekocht. 15-10-1986: Mevrouw Wilhelmina Adriana Holswilder, geboren op 19 december 1926, koopt de woning en woont er tot 2007. Op 23-06-2009 koopt de Stichting Monumentenbeheer Schiedam (SMbS) Broersveld 141 van mevrouw Holswilder en restaureert de woning. Restauratie: De voorbereiding In 2007 heeft het bestuur van SBSS opdracht gegeven aan Regtop Ligtvoet Architecten voor een haalbaarheidsonderzoek. Aan de indeling van het huis was weinig veranderd in de laatste honderd jaar. De enige uitzondering daarop was de in de tweede helft van de twintigste eeuw gebouwde doucheruimte achter de keuken in de aanbouw. De trap naar de zolder was dermate steil en de treden zo kort, dat deze niet meer te handhaven was in de huidige tijd. Authentieke delen van de vroegere bedstede waren verwerkt in de deur van een kast, die op zolder stond en deze zijn hergebruikt Uitgangspunt bij het ontwerp was om zonder aantasting van het bouwvolume een zo ruimtelijk mogelijk ontwerp te maken. Architect Inez Ligtvoet heeft met een geheel nieuwe indeling een eigentijds ontwerp gemaakt voor de woning. De uitbouw is meer bij het hoofdvolume getrokken door verbreding van de opening tussen beiden. Ondanks deze ingreep bleef er genoeg ruimte over om hier een eetkeuken te projecteren. De entree op de begane grond bestaat uit een entreehal met hieraan een toilet. De trap naar de eerste verdieping is een open trap met een vergroot trapgat. Centraal hierboven bevindt zich in het dak een daklicht, waardoor er midden in de woning licht valt. Fascinerend aan de kapverdieping is de ruimtelijkheid en de constructie. Dit heeft ertoe geleid dat er een sanitaire unit is ontwikkeld met een eigentijds uiterlijk, die als een doosje los van wanden en dakvlak in de ruimte staat. Speciale aandacht vroeg de plaatsing van een tweepersoonsbed. Hiervoor is in het midden in de ruimte een schijf geformeerd, waar tegen het bed kan worden aangeschoven. Deze schijf is afgetimmerd met deurpanelen van de oude bedstede, die nog in het pand zijn aangetroffen. De restauratie van het pand werd bekostigd uit de eigen middelen van de SBSS en de bijdrage van het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o.. Scyedam jrg. 37 nr. 3 103

Scyedam | 2011 | | pagina 31