Afb. 2: S. van der Wielen, Het Sint Jacobsgasthuis, 1770. Inzet, afb. 1: R. van Bol'es, kaart van Schiedam, detail met Sint Jacobsgasthuis, 1770. (Gemeentearchief Schiedam) beschikking. De nieuwbouw van het gasthuis na 1786 leidde namelijk tot een juridisch conflict met de aannemer Gerrit Bakker over meer- en minderwerk. In 1790 zijn er daarom getuigenverklaringen afgenomen van de bouwkundig adviseur van het regentencollege, de heer George van den Bergh, en van de architect Giovanni Giudici.3 Deze unieke bronnen leren veel over de onderlinge verhoudingen tussen de betrokken partijen. George van den Bergh was volgens zijn eigen verklaring aangetrokken als 'intendant generaal' en als zodanig de belangrijkste bouwkundig adviseur van het regentencollege en verantwoordelijk voor de praktische uitwerking en realisatie van hun plannen. Hij werd met deze taak in 1783 belast door de heer Doom, omdat deze regent in 'deeze gewichtigen zaak' geen gebruik wilde maken van de diensten van de stadsarchitect van Schiedam Rutger van Bol'es. Doom gaf als verklaring dat Van Bol'es 'monsters van gebouwen' maakte, waarbij hij expliciet verwees naar het Blauwhuis en het Weeshuis.4 Het passeren van de stadsarchitect was niet gebruikelijk. In 1746 had het toenmalige gasthuisbestuur voor een verbouwing als vanzelfsprekend gebruik gemaakt van de diensten van stadsarchitect Ary van Bol'es, de vader van Rutger.5 De vastberadenheid waarmee Doom vanaf het begin trachtte de betrokkenheid van Rutger van Bol'es te beperken, zegt veel en niet alleen over zijn waardering van deze stadsarchitect. Kennelijk had Doom niet alleen grote ambities en verwachtingen over de architecturale kwaliteit, maar ging in 1783 ook al uit van totale nieuwbouw in plaats van renovatie van de bestaande gebouwen. Om deze ambities te verwezenlijken, was het wel noodzakelijk om binnen de vroedschapsvergadering voldoende draagvlak te creëren. Ondanks de relatief grote zelfstandigheid van de gasthuisregenten in de behartiging van hun reguliere taken, was voor een buitengewoon en financieel Scyedam jrg. 37 nr. 3 77

Scyedam | 2011 | | pagina 5