Afbeelding 11. Entree naar het park aan de zijde van het Hoofd. geronde vorm. Bij de aanpassingen aan de Kop van de Plan tage werd het bestaande smeedijzeren hek werk vervangen door een variant in een mo dernere, strakkere vormgeving. Deze werd geplaatst op een gemetselde onderbouw. De plaatsing van een nieuw hekwerk maakt dui delijk dat het stadsbestuur er op dat moment van uitging dat de aanpassingen voor wat betreft het park waren afgerond. De gezochte doorgaande verbinding tussen de Koemarkt en de Burgemeester Knappertlaan werd op dat moment namelijk nog geprojecteerd via de Gerrit Verboonstraat, de Westvest en een nieuw aan te leggen brug. (afb. 12) Voor deze route zou het bebouwingsblok tussen Westvest, Lange Nieuwstraat en Gerrit Ver boonstraat moeten worden geamoveerd. In dit bouwblok was ook het toenmalige post kantoor opgenomen. Dit plan werd echter al snel verlaten voor een alternatief tracé over de Oranjestraat. Sloop van het postkantoor was ook voor dit plan noodzakelijk. Verder werd voor de verbreding van de Oranjestraat een aantal huizen onteigend en gesloopt. De bestaande noordelijke gevelwand van de Oranjestraat bleef gespaard. Door de ver breding van de weg werd een knelpunt in de weg tussen Rotterdam en Hoek van Holland opgelost. In 1939 werd de vernieuwde en verbrede Oranjebrug in gebruik genomen. De verbreding en herpositionering van de Gerrit Verboonstraat en Oranjestraat leidden op zichzelf niet tot enig grondverlies van de Plantage, (afb. 12) De Kop van de Plantage werd wel opnieuw gerooid, waarbij het in 1927 geplaatste hek werd verwijderd. Door de nieuwe aanleg werd het echter noodzakelijk om de Tuinlaan deels te verleggen. Dit was wel een grote ingreep, die een direct gevolg was van de opwaardering tot hoofdweg van de Gerrit Verboonstraat. De verkeersdoor- stroming eiste dat het aantal aantakkingen en kruispunten werden beperkt. Om deze reden mochten de Tuinlaan en de Westvest niet lan ger op de Gerrit Verboonstraat uitkomen. Dit Scyedam jrg. 37 nr. 4 121 SCHIEDAM l"g*r,g Plantage - l>r. Trenklw Co., Leipzig. l»05. Sdm. 4. Naclidruck verboten.

Scyedam | 2011 | | pagina 13