'"tog** ik daar> toneeltoren in de as van Plein Eendragt. In de architectuur werd gestreefd naar transparan tie, door de toepassing van veel glasvlakken en het gebruik van zeer licht bouwmateriaal als etemiet dat in een zeer lichte tint werd gehouden. De Schiedamse Gemeenschap voerde bij de presentatie van de plannen een achterhoede gevecht. De bewoners van de Lange Nieuw- straat, de Tuinlaan en het Plein Eendragt (verenigd in het Tuinlaan-comité) waren al in het geweer gekomen tegen de grove aan tasting die de bouw van een cultuurcentrum in hun park zou betekenen. Zij haalden maar liefst 11.000 handtekeningen op tot behoud. Liet comité voerde hierbij onder andere de ouderdom en het cultuurhistorisch belang van de Plantage aan, een betoog dat door de Bond Heemschut verder met argumenten werd onderbouwd. Bond Heemschut had vooral planologische en stedenbouwkundige bezwaren tegen de ingreep. Dit verzet nam niet weg dat de gemeenteraad instemde met de bouw van het centrum. Vervolgens werd namens het comité een procedure in gang gezet bij Gedeputeerde Staten en uit eindelijk bij de Kroon. Hierbij werd onder andere aangevoerd dat een cultureel centrum in Schiedam niet levensvatbaar was en dat de gemeenteraad voorbij ging aan de bouwver ordening, die in het park geen bouw, anders dan kiosken, transformatorhuisjes en toilet ten toestond. Deze vertraging betekende voor het project de nekslag. Door een stij gende rentevoet en toenemende bouwkosten, kwam de financiering van het project niet langer rond. De bewoners hadden daarmee een slag gewonnen. In 1952 besloot de Schiedamse Gemeen schap de oprichting van een nieuw concert podium in de Plantage te financieren. Dit podium verving de bestaande muziekkoepel, die ongeveer ter hoogte van Plein Eendragt aan de Lange Nieuwstraatzijde in het park stond, (zie afb. 4) De omwonenden konden zich niet tegen deze aanpassing van het park „Heb jj/ ,,/k atl; j, "9" *-"tdertn ook!" Historisch Spotprentje over de Plantage-Club, Schiedamse Gemeenschap (1949). Beschikbaar gesteld via Gemeentearchief Schiedam. verzetten, omdat de gemeentelijke bebou wingsvoorschriften in een muziekkoepel in de Plantage voorzag. Deze koepel werd 21 augustus 1952 in gebruik genomen. De akoestische werking van de koepel werd zeer geprezen. De bouw van de koepel, naar ontwerp van Kammer, vormde slechts de eerste fase in een veel ambitieuzer project. Op de plek waar eerst het cultureel centrum was gepland zou namelijk een groot openlucht auditorium moeten verrijzen. Hiermee was bij de bouw van de koepel al duidelijk rekening gehou den. Het podium had door de positionering van het dak en de plaatsing van achterwan den immers een heel duidelijke richting meegekregen, terwijl de oude ronde koepel werd gekenmerkt door de alzijdigheid. Het auditorium zou bestaan uit een amfitheater met drie bankenrijen. Er zou hiervoor een talud worden aangelegd met aan het uiteinde een groot terras met aan weerzijde twee mo- Scyedam jrg. 37 nr. 4 125

Scyedam | 2011 | | pagina 17