numentale trappen. Hierdoor ontstond aan de zijde van de Gerrit Verboonstraat een ge metselde wand, dat een beëindiging en ach terwand zou kunnen vormen bij een nieuwe aanleg van de Kop van de Plantage, waarin het oorlogsmonument een plek zou krijgen, (afb. 15) Dit plan werd door de gemeente raad goedgekeurd, waarop omwonenden direct bezwaar maakten in kort geding. Zij stelden zich op het standpunt dat dit amfi theater in strijd was met de gemeentelijke bouwvoorschriften en dat, afwachtende de uitkomsten van het beroep bij de Kroon over de bouw van het cultureel centrum, een der gelijk vergaand besluit niet mocht worden genomen. De rechter stelde hen in het gelijk, waarmee de ambities van de Schiedamse Gemeenschap, om de Kop van de Plantage een centrum voor culturele manifestaties te maken strandden. In 1954 stemde de Schiedamse gemeente raad in met een plan voor herinrichting van de Plantage. Het ontwerp was opgesteld door J.J. Schipper. Schipper constateerde dat de aanleg door tal van wijzigingen sterk afwijkt van het uit 1826 daterende ontwerp van Zocher. Restauratie was dus niet aan de orde. Het belang van het park voor de recreatie van stadsbewoners was door de (voorgenomen) aanleg van nieuwe parken, zoals de Maasboulevard en het Beatrixpark, sterk afgenomen. Het park kreeg een functie als buurtpark en verblijfgebied voor mensen uit het centrum van de stad. Met de bouw van het podium kreeg een deel van het park ook een sociale en culturele functie. Het voorter rein van het podium kreeg een parkachtige inrichting, ten dienste van het incidentele 126 Scyedam jrg. 37 nr. 4 Afbeelding 15. Plantagepodium met het geplande auditorium. Herkomst afbeelding: gemeentearchief Schiedam, uit: Schiedamse Gemeenschap (1952).

Scyedam | 2011 | | pagina 18