EEN 'VERMAKELIJKE PLANTAGIE' DE ONTWIKKELINGSGESCHIEDENIS VAN EEN BIJZONDER STADSPARK Het Plantagepark, dat in zijn vroegste vorm dateert uit 1766, heeft in de loop der tijd grote wijzigingen ondergaan. Deze wijzigingen waren een gevolg van veranderde opvattingen over parkontwerp, maar ook van grootschalige stedenbouwkundige en infrastructurele ingrepen. De veranderingen hebben grote impact gehad op met name de Kop van de Plantage, dat in inrichting en vormgeving de samenhang met de rest van het park verloor. De Kop van de Plantage bestaat, na een aanpassing in het verloop van de Tuinlaan in de jaren dertig van de twintigste eeuw, uit twee of drie te onder scheiden zones. Het gedeelte tussen de Gerrit Verboonstraat en de Tuinlaan werd na de oorlog ingericht met het monument voor slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. In het gedeelte van het park tot voorbij het Plein Eendragt werd in 1952 een muziekpodium gebouwd, naar ontwerp van ir. H. Kammer (1902-1988) uit Rotterdam. Twee jaar later werd het park opnieuw aangelegd naar ontwerp van J.J. Schipper, mogelijk in samenwer king met J.T.P. Bijhouwer (1898-1974). Het park voor het podium werd daarbij als een auditorium ingericht, met drie oplopende terassen omgeven door bomen en struiken. Dit deel van het park kreeg hierdoor een besloten karakter wat contrasteerde met de doorzichten die elders in het park waren gecreëerd. In dit artikel wordt een overzicht gegeven van de ontstaansgeschiedenis van de Plantage en wordt ingegaan op de wijzigingen van het park in de twintigste eeuw. Vervolgens wordt de totstandkominggeschiedenis van het plantagepodium beschreven. Die geschiedenis start met een bijzonder be sluit in 1766. In 1766 besloot de Schiedamse vroedschap tot het zogenaamde 'Nieuwe werk' 'hoe eer hoe beeter met een aangenaame en vermake lijke plantagie vertieren'.1' Vrijwel direct werden de aanwezige bomen gerooid en het terrein geëgaliseerd. Tegelijkertijd werd een aantal deskundigen belast met de vervaardi ging van een ontwerp voor de parkaanleg. Op 2 maart 1767 beoordeelde de vroedschap di verse projecten van de stadsarchitect Arie van Bol'es, een zekere 'Horsman' en 'anderen'.2' De vroedschap koos voor de uitvoering van het project van 'directeur' Horsman, onder toezicht van stadsbestuurders en stadsarchi tect. In het gemeentearchief bleef een blad met twee alternatieve ontwerpen bewaard. Deze ontwerpen voorzagen in de geometri sche aanleg van elkaar kruisende lanen met aan weerszijden gesnoeide bomen en hagen. Uiteindelijk werd een van deze projecten uit gevoerd, hoewel enkele onderdelen werden aangepast. Het gedeelte tussen Makkerstraat en Varkenssluis kreeg een andere invulling als op de bewaarde ontwerptekening was voorzien: tussen kruisende lanen werden gebogen paden uitgezet, een eerste aanzet tot een meer natuurlijke aanleg zoals juist toen modieus werd. De toegang tot het park 112 Scyedam jrg. 37 nr. 4

Scyedam | 2011 | | pagina 4