De oorlog had echter ook pijnlijk duidelijk gemaakt dat de verdedigingswerken zoals die in de stelling waren opgenomen hopeloos verouderd waren, vooral door de mogelijk heid vliegtuigen bij de oorlogvoering in te zetten. De stelling verloor daardoor aan be tekenis, maar de militaire status ervan bleef tot 1963 gehandhaafd. In 1996 werd de Stelling van Amsterdam door UNESCO op haar lijst van werelder fgoed geplaatst: "as it is an exceptional example of an extensive integrated defence system of the modem period which has survived intact and well conserved since it was created in the later 19th century. It is also notable for the unique way in which the Dutch genius for hydraulic engineering has been incorporated into the defences of the nation's capital city"?) Alle onderdelen van de stelling in Noord-Holland zijn beschermd als rijks- of provinciaal monument. De uitvoering van sluizen met een militaire functie Voor het inunderen van de linie waren de sluizen hét belangrijkste element. Door bij een sluis het water in te laten werd land on der water gezet. De waterhoogte moest pre cies voldoende zijn om verder trekken van de vijand te verhinderen. Daartoe moest de waterhoogte zodanig zijn dat wegen en slo ten onzichtbaar waren, maar het water moest ook niet zo hoog staan dat het bevaarbaar werd. Voor het inunderen werd wel gebruik gemaakt van speciaal daartoe gebouwde sluizen, de zogenaamde inundatiesluizen, maar ook van bestaande sluizen. Bij bestaande sluizen met puntdeuren, zoals hier het geval is, moeten om deze geschikt te maken voor het inunderen van het achterlig gende gebied voorzieningen worden getrof- Aanzicht van de sluis vanaf de zuidzijde, (foto: Rutger Polderman, 2011) Scyedam jrg. 38 nr. 1 11

Scyedam | 2012 | | pagina 11