VAN DE REDACTIE Het eerste nummer van 2012 heeft het water gemeen. Als bron van inkomsten, als transportmiddel, als noodzakelijke grond stof voor Schiedamse jenever en als verdedigingsmiddel. Om dan maar met dat laatste te beginnen: water als verdedi gingsmiddel werd via de Vijfsluizen en een intelligent systeem van buizen en doorlaten getransporteerd tot in de polders rond Amsterdam - als onderdeel van de Stelling van Amsterdam. Rutger Polderman deed in 2011 onderzoek naar het complex. Hij beschrijft de geschiedenis, cultuurhistorische waarde en techniek van een bijzonder bouwwerk dat eens een opvallend 'landmark' op Vijfsluizen was, aan het einde van de Poldervaart. Nu liggen de resten ingeklemd tussen metro en snelweg. Oost West, Hollands Best: een tentoonstelling die beslist de moeite van het bezoeken waard is. Rijk geïllustreerd - evenals het gelijknamige boek dat ter gelegenheid van de expositie verscheen. Antoine Lagrouw nam het door en geeft zijn eind oordeel. Dat geeft hij ook over een eerder verschenen boekje, waarin Neeltje Houtman-Mak haar levensherinneringen opte kende. Een bijzonder kistje luidt dit blad uit. Dirk-Jan List viste het op uit de historische collectie van het Stedelijk Museum Schie dam. De Schiedamse Dok- en Werfmaatschappij Wilton-Fijenoord N.V. schenkt dit opmerkelijke stukje handvaardigheid in 1954 als sinterklaascadeau aan het Gemeentebestuur van Schiedam, ter gele genheid van de voltooiing van de bouw van het walvismoederschip Willem Barendsz II voor de Nederlandsche Maatschappij voor de Walvischvaart. Hoeveel van wat inmiddels geschiedenis is, kan één zin bevatten..? Veel leesplezier gewenst.

Scyedam | 2012 | | pagina 3