VOORMALIG SLUIS- EN GEMAALCOMPLEX IN DE POLDERVAART - EEN BOUWHISTORISCHE VERKENNING Rutger Polderman In de Poldervaart bij de Vijfsluizen lig gen ingeklemd tussen de fly-over van de metrolijn en de toerit van de A4 enige ge metselde pylonen, kaden en een keersluis. Deze behoren toe aan een voormalig sluis- en gemaalcomplex, dat naar verluidt deel uitmaakt van de Stelling van Amsterdam. Deze verkenning gaat in op de achter grond van het complex. Het artikel geeft een beschrijving van de huidige bestaande situatie en een beeld van de aangetroffen archiefgegevens en komt aan de hand van een beschrijving van de aangetroffen bouwhistorische sporen tot een waardestel ling van dit bouwkundige ensemble. Het gebied dat tegenwoordig wordt aange duid als De Vijfsluizen is ontstaan vanaf circa 1280, toen tussen Vrijenban bij Delft en de Maas tussen Schiedam en Vlaardingen de Poldervaart werd gegraven, een kanaal ten behoeve van de afwatering van de oostelijke ambachten van het Hoogheemraadschap van Delfland: Vrijenban, Hof van Delft, Berkel, Kethel en Pijnacker. Langs het kanaal bevon den zich zeven poldermolens die het water van de polders naar het kanaal opvoerden. Het kanaal bevatte daarnaast vijf spuisluizen, waarmee de naam verklaard wordt. In 1587 werden de afzonderlijke sluizen vervangen door één grote uitwateringssluis bij Schie dam, de Vijfsluizen. Omdat de waterafvoer van de boezem van Delfland regelmatig te wensen overliet wa ren er al aan het begin van de negentiende eeuw oproepen om deze te verbeteren door middel van stoombemaling. Uiteindelijk werd in 1864 het stoomgemaal Van der Goes gesticht, genoemd naar de toenmalige dijk graaf van het hoogheemraadschap jhr. mr. A. van der Goes van Naters. Het kende een voor grote stoomgemalen uit deze bouwperiode gebruikelijke typologische opzet, met een centraal in het afwateringskanaal gelegen hoofdgebouw, waarin de machineruimte en het ketelhuis achter elkaar lagen, gescheiden door een brandmuur. Aan weerszijden van het machinehuis bevonden zich dwarsge- plaatste aanbouwen met daarin elk drie schepraderen, die het water opvoerden. Het geheel werd afgedekt door pannengedekte schilddaken. De gevel aan de rivierzijde werd bekroond door een gebeeldhouwd na tuurstenen fronton, waarin de wapens van de dijkgraaf, hoogheemraden, secretaris en 5

Scyedam | 2012 | | pagina 5