Nederland trad in 1949 tot de NAVO toe. Met de ervaring van de Tweede Wereld oorlog nog vers in het achterhoofd kregen opnieuw de gevaren van een luchtoorlog de nodige aandacht. Daarom werd in 1952 de Bescherming Bevolking (BB) opgericht. De hoofdtaken van waren: de redding van en de eerste hulp aan slachtoffers van lucht aanvallen. Maar ook herstel, wederopbouw en opvang van slachtoffers werden tot de taken van de BB gerekend. In feite ging het om civiele verdediging; het was dan ook een zuiver civiele organisatie. In een uitgave van de Afdeling Voorlichting van het Ministerie van Binnenlandse Zaken uit 1979 werd daaronder verstaan: Civiele verdediging is een geheel van niet-militaire maatregelen die gericht zijn op het voortzetten en in stand houden van de samenleving in geval van oorlog of omstandigheden die daarmee verband houden". Net als bij de Luchtbescherming werd er een hiërarchische organisatie opgericht met de Minister van Binnenlandse Zaken als hoogst verantwoordelijke. Onder hem ressorteerden het Landelijk commando BB waar de Provin ciale commando's onder vielen. En lokaal was er het Plaatselijk commando en de Kring commando's. Onder laatstgenoemde vielen Wijkploegen en BlokwachtersEn opnieuw koos men voor een gevarenklassering op gemeente- of regioniveau. Schiedam werd weer bij de gevaarlijkste klasse ingedeeld: een A-gemeente. Schuilplaats Vlietland werd het onderkomen van een wijkpost, nummer 7, Zuid-Holland C. De BB was, net als zijn voorganger de Lucht bescherming op vrijwilligers gestoeld. Bij de opbouw van de BB werden vele posten op de verschillende niveaus gebouwd. Soms werd er ook van bestaande bouwwerken gebruik gemaakt zoals de Schuilplaats Vlietland. Vanwege zijn grootte en voorzieningen kon deze makkelijk voor gebruik door de BB geschikt gemaakt worden. Waarschijnlijk was er in het werk al een watervoorziening, elektriciteit, verwarming, een keuken en een WC aanwezig. De BB is in 1986 opgeheven. De gebouwen en het materieel zijn daarna langzaam van de hand gedaan. Het ligt dus voor de hand dat de wijkpost bij het Vlietland ziekenhuis in die tijd in onbruik is geraakt. Beschrijving In het exterieur valt op dat de schuilplaats gemaakt is van in het werk gestort gewapend beton. De afdruk van de bekisting is overal Scyedam jrg. 38 nr. 2 45 Op pagina 43: na de Tweede Wereldoorlog volg de een periode van 'Koude Oorlog' - juist het gevaar van aanvallen uit de lucht met conventi onele of nucleaire wapens bleef bestaan en werd voortdurend onder de aandacht van de bevolking gebracht. Hier in het Maandblad luchtbescher ming en brandweer. Ie Jaargang nummer 6, van december 1945. (collectie W. Schelberg). Linksonder de schuilplaats. De foto is naar het zuiden toe genomen (foto: J. van Raay).

Scyedam | 2012 | | pagina 13