bouw zijn elektriciteitskabels, lamp fittingen en bakelieten schakelaars en wandcontactdo zen aanwezig. In de westwand is een uitspa ring opgenomen. De op een venster of luik lijkende opening is aan de buitenzijde met twee stalen luiken afgesloten. Alle genoemde maten zijn indicatief weergegeven. Herbestemming De schuilplaats staat al vele jaren leeg en dat heeft zijn sporen nagelaten. Doordat er enkele centimeters water in staat is de oorspronke lijke houten vloer weggerot. Het gebouw is van binnen helemaal leeg. Alles van econo mische waarde is eruit gehaald. Bij gebruik van het gebouw wordt zoiets voorkomen. Hoewel het een gesloten gebouw is, zijn er wel degelijk herbestemmingsmogelijkheden voor het pand. Bij een opslagfunctie krijgt het pand wel weer een functie maar er zijn dan geen of nauwelijks aanpassingen van het gebouw nodig waardoor de huidige staat min of meer gecontinueerd wordt. Anders is het wanneer het specifieke ka rakter van het gebouw gebruikt wordt. Te denken valt aan een servercentrum. Door het gesloten karakter en een redelijk constante temperatuur die in het pand heerst is dit een zeer geschikte vorm van hergebruik. Temeer omdat het pand een kantoorachtige indeling kent is het op deze wijze goed te hergebrui ken. Een moderne herbestemmingsmogelijkheid is die van energiegebouw: het fungeert dan als opslag voor warmte en koude voor de nieuw te bouwen wijk op het ziekenhuisterrein. Het pand kan ook goed als jeugdhonk en/of poppodium gebruikt worden. Door zijn dikke muren en stevige dubbele toegangsdeuren laat het gebouw weinig geluid naar buiten door. De laatste drie mogelijkheden kunnen tot een gezonde exploitatie van het gebouw leiden. Het dient dan wel gerenoveerd en hier en daar zelfs mogelijk gerestaureerd te worden. Waardering Alvorens de waardering te benoemen, iets over de gehanteerde terminologie. Naar huidige begrippen zou de schuilplaats Vliet- land 'bunker' genoemd worden. De term bunker is na de Tweede Wereldoorlog een containerbegrip voor verdedigingswerken geworden. Voor de oorlog werd in Nederland voor civiele en militaire verdedigingswerken 'schuilplaats' gehanteerd. Het begrip is een weerspiegeling van de dreiging van een luchtoorlog in de jaren '30. Defensie ge bruikte daarnaast ook de term 'kazemat'. Een tweede opmerking zij over de beschik baarheid van archiefmateriaal over deze schuilplaats gemaakt: deze is vrij summier, Boven op de linkerpagina een foto van de gang met de kamers. Eronder de in de bunker nog aanwezige elektrakasten. Rechts in beeld is nog net de binnenste gasdichte deur van de noordelij ke gassluis zichtbaar. Op de foto rechts het 'ven ster'in de westwand, dat uitziet op de achtertuin van de Juliana van Stolbergstraat nummer 5. (foto 's: R. Vossebeld) Scyedam jrg. 38 nr. 2 51

Scyedam | 2012 | | pagina 19