desondanks was het toch mogelijk om tot een verantwoorde waardering te komen. Cultuurhistorische waarderingscriteria Het begrip cultuurhistorie is de laatste jaren opgerekt, het is ook als monumentenwaarde te lezen. Binnen de wettelijke criteria is cul tuurhistorie een criterium en dan in enge zin. De wettelijke waarderingscriteria bestaan uit de architectonische waarde, de cultuur historische waarde en de wetenschappelijke waarde. Voor dit object zijn bovendien de ensemblewaarde en de zeldzaamheidswaarde als verfijningscriteria toegevoegd. Architectonische waarde. Een bouwwerk als dit is niet op esthetische kwaliteiten gericht. Toch heeft het pand een hoge architectonische waarde die nauw met de cultuurhistorische waarde samenhangt. De schuilplaats is een duidelijk resultaat van individueel, particulier opdrachtgeverschap uit de jaren '30. Binnen de categorie van een scherfwerend werk is het pand optimaal van scherf- en gifgaswerende maatregelen voorzien: door de beschermde ingangen met hun terugliggende positione ring, waarschijnlijk is ook het dakoverstek bedoeld om extra bescherming te geven, de stevige luchtkokers, de gassluis in duplo en een inrichting die een lang verblijf mogelijk maakte met stromend water, elektrisch, een keukeninrichting, een toilet en beluchting. Het pand voldoet helemaal aan de richtlijnen van de Rijksinspecteur voor de Bescherming van de Bevolking tegen Luchtaanvallen. Een opmerkelijk gegeven is het 'venster' in de westwand. Een naief gegeven dat op zich al heel goed het tijdsgewricht waarin de schuil plaats gebouwd is weergeeft: het is bedoeld om zicht op de realiteit, de buitenwereld, te houden om niet door lange opsluiting in de schuilplaats psychisch geïsoleerd te raken. Het klinkt tegenstrijdig met het uitgangspunt dat het pand scherf-, gas- en detonatiewerend moest zijn. Het verklaart ook dat het venster - in de westwand - van het ziekenhuisterrein afkijkt'; daar was immers de buitenwereld. De grootte van het pand is opmerkelijk te noemen. Het exterieur van de schuilplaats verkeert in goede staat, er zelfs geen beton rot waar te nemen. Het interieur verkeert in slechte staat maar daar staat tegenover dat het in grotendeels originele staat is. Het pand heeft een hoge cultuurhistorische waarde. Die waarde is erin gelegen dat de schuilplaats voor Nederland een belangwek kende representant van de jaren '30 is met de dreiging van een luchtoorlog. Het geeft daar mee aan dat Nederland toch niet volledig op Op de linkerpagina een foto van de zuidelijke gassluis met buitendeur en binnendeur. De sponning waarin het afdichtrubber bevestigd was, is goed zichtbaar, evenals het ronde kijkglaasje. Deze entree is groter dan de noordelijke. Die was wellicht als nooduitgang bedoeld. Hierboven een foto van de eenvoudige keukenruimte met het granito aanrechtblad met spatrand en spoelbak en wandtegels. (foto 's: R. Vossebeld) Scyedam jrg. 38 nr. 2 53

Scyedam | 2012 | | pagina 21