Het plafond van de grote ruimte. Er is een windroos-achtige fantasieschildering op te zien. Puur decoratief, want een windroos had geen nut in de geheel gesloten schuilplaats. Gelet op deze uitmon stering en de rood-roze verf op het houtwerk lijkt het alsof de schuilplaats voor of door jongeren is gebruikt, (foto 's: R. Vossebeld) zijn neutraliteit vertrouwde. Hoewel het om een particulier bouwwerk gaat toont het dat er nog niet veel ervaring was op het gebied van bunkerbouw door zijn opzet en uitvoe ring. En juist dit particuliere opdrachtgever schap maakt deze schuilplaats bijzonder: het is een eenmalig uitgevoerd bouwwerk. Het is een representant van de grote in spanningen die in Nederland op het gebied van luchtbescherming geleverd zijn en de serieusheid hoe een mogelijke luchtoorlog opgevat werd. De tweede geschiedenislaag van het pand, het gebruik door de BB, maakt het pand nog waardevoller. Het gaat daarbij om een enigszins gecontinueerde functie wat het wezen van de BB goed symoliseert. Het verdient aanbeveling nader onderzoek naar het gebruik door de BB te doen. Het pand kan niet van belang voor de weten schap gezien worden, maar wel heeft het een hoge ensemblewaarde. Het pand is evident in de tweede helft van de jaren '30 gebouwd. De bouw van het Zusterhuis is eind 1936 ge start en het werd in februari 1938 opgeleverd. De bouw startte dus na het verschijnen van de wet en de eerste richtlijnen (in de Konink lijke Besluiten). Het lijkt waarschijnlijk dat de schuilplaats deel van hetzelfde bouw project als het Zusterhuis deel uit maakte. Mogelijk is het direct na de totstandkoming van het Zusterhuis gebouwd. Mogelijk is het ook door dezelfde architect (ir. C.E. Alexan der) ontworpen. In dat geval is er duidelijk een ensemblewaarde met het Zusterhuis (het ziekenhuis). Zelfs in het geval dat het werk als een luchtbeschermingspost is gebouwd, wat niet helemaal uit te sluiten is, kan er van een stedenbouwkundige waarde gesproken worden omdat het bewust aan de rand van 54 Scyedam jrg. 38 nr. 2

Scyedam | 2012 | | pagina 22