het ziekenhuisterrein, pal tegen de tuinen van de woonhuizen aan de Juliana van Stol bergstraat aan gesitueerd is waardoor het nauwelijks opvalt. Het pand heeft een zeer hoge zeldzaam- heidswaarde. Er zijn bijzonder weinig vergelijkbare schuilplaatsen in Nederland gebouwd. Anno nu zijn er geen vergelijkbare bestaande objecten bekend. Weliswaar zijn er een tiental openbare schuilplaatsen van het type Meulenkamp die nu ex situ door de bezetter bij een gebouwencomplex van de Luftwaffe op vliegveld Valkenburg zijn gebouwd en zijn er nog een paar particuliere schuilplaatsen maar er zijn verder geen par ticuliere schuilplaatsen voor een specifiek doel gebouwd bekend. De aanwezigheid van tot schuilplaats omgebouwde bestaande ruimten moet in dit verband ook genoemd worden maar deze scoren minder hoog. riaal onderzoek 1940 - 1965. Rijksdienst voor Archeologie, Cultuurlandschap en Monumenten, Zeist 2007 - website gemeente Schiedam - webiste Nationaal Contact Bescherming Bevolking Samengevat is de cultuurhistorische waarde van de schuilplaats Vlietland als hoog te klassificeren; van algemeen belang. Het ver dient voorts aanbeveling om bouwhistorisch en kleurhistorisch onderzoek te doen. BRONNEN - Wet betreffende bescherming tegen lucht aanvallen, Staatsblad nummer 302, 1936; - Koninklijk Besluit ter uitvoering van de wet, Staatsblad nummer 347, 1936; - Koninklijk Besluit ter uitvoering van de wet, Staatsblad nummer 386, 1936; - K. Bosma, Schuilstad. Bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen, Amsterdam 2006; - Luchtgevaar, maandtijdschrift voor lucht bescherming Derde jaargang, nummer 1, januari 1936; vierde jaargang, nummer 9, september 1937; vijfde jaargang, nummer 8, augustus 1938; vijfde jaargang, nummer 12, december 1938; - Tine van Merwijk, Civiele verdediging in het tijdperk van de wederopbouw. Catego- Origineel schakelmateriaal uit de bouwtijd van de bunker, (foto 's: R. Vossebeld) 56 Scyedam jrg. 38 nr. 2

Scyedam | 2012 | | pagina 24