Historie schoolgebouw Warande 157 De bouw- en gebruikshistorie is nagenoeg volledig bekend. Het zesklassige school gebouw werd gebouwd in de tweede helft van 1901 op de fundamenten van een paar denstal. De bijnaam De Paardenstal is het schoolbouw nooit kwijt geraakt. Op 8 januari 1902 werd het in gebruik ge nomen door de derde sectie (scholen waren in die tijd ingedeeld in rangen en stranden) van de rooms katholieke St.Jozefschool. Deze derde sectie werd in 1906 omgedoopt in St. Aloysiusschool. In 1927 werd het schoolgebouw ingrijpend verbouwd en van een nieuwe voorgevel voorzien. Toen werd hier de reeds langer bestaande St. Vincenti- usschool ondergebracht. Het schoolgebouw werd verder indien daar aanleiding en mogelijkheid toe was ook benut voor het onderbrengen van klassen van tijdelijk krap behuisde andere scholen. Vanaf januari 1940 startte er tevens de nieuw opgerichte St. An- tonius-Ulo. In september 1953 verliet de in leerlingenaantal slinkende Vincentiuschool het gebouw, na eerst nog in 1951 de naam Thomasschool-A te hebben aangenomen. Deze jongensschool werd opgevolgd door de in 1953 opgerichte Maria Gorettischool, een meisjesschool, die er gebruik van maakte tot augustus 1971. Daarna in gebruik voor het opvangen van lokalenkrapte elders. Vanaf 1975 gebruikte ook de Rijnmond-LOM- school er een aantal lokalen. Na de verhui zing van deze school naar Nieuwland kwam het gebouw in handen van de gemeente die er ateliers van Schiedamse kunstenaar in onderbracht. Na lange leegstand bracht het te koop zetten van het gebouw met de verplichting tot res tauratie of renovatie (of eventuele sloop met hoogwaardige nieuwbouw) de redding van het gebouw. Deze samenwerking van over heid en particulieren heeft een gebouw met geschiedenis voor Schiedam behouden. Het niet automatisch kiezen voor sloop verdient alle waardering en elders navolging. Pakhuizen Makkersstraat Nadat begin 2011 door de eigenaar van de panden achter Makkersstraat 3 en 5 een sloopvergunning was aangevraagd en de gemeente deze vergunning op 7 juli had ver strekt, heeft de Historische Vereniging Schie dam daartegen per brief van 15 augustus een bezwaarschrift ingediend. Daarop volgde in december een hoorzitting van de bezwaar schriftencommissie, waar de vereniging een nadere toelichting heeft gegeven. Deze commissie bracht een met redenen omkleed negatief advies uit over het bezwaarschrift. Nadat het advies van deze commissie het college van B&W had bereikt, hebben bur gemeester en wethouders het bezwaar tegen sloop afgewezen op 27 februari 2012. Tevens was door de vereniging een verzoek ingediend de beide panden aan te wijzen als gemeentelijk monument. In januari 2012 hebben burgemeester en wethouders beslo ten dit monumentenverzoek af te wijzen. Het bestuur van de Historische Vereniging heeft besloten tegen deze besluiten niet verder in beroep te gaan. Zie voor informatie over de panden en voor de reeds sinds 2003 gevoerde inspanningen van de vereniging voor het behoud er van diverse afleveringen van het tijdschrift Scyedam. Zusterhuis gemeentelijk monument In februari 2012 is door Burgemees ter Wethouders van Schiedam het zusterhuis uit 1938 aan de Nassau Dillenburgstraat geplaatst op de lijst van gemeentelijke monumenten. Het verzoek van de Historische Vereni ging uit november 2008 heeft uit eindelijk geleid tot bescherming. Dit ondanks onzekerheid over gebruik en ondanks de brand van vorig jaar mei. (Voor meer informatie over het gebouw zie: Scyedam 2009 nr.l en 2011 nr.5 en elders in dit blad). Scyedam jrg. 38 nr. 2 67

Scyedam | 2012 | | pagina 35