SCHUILPLAATS VLIETLAND - EEN LUCHTBESCHERMINGS BUNKER IN SCHIEDAM René Vossebeld Op het terrein van het voormalig Vlietland Ziekenhuis aan de Burge meester Knappertlaan 25, 3116 BA Schiedam ligt aan de westzijde van het terrein een half verzonken betonnen bouwwerk. Het werk ligt pal tegen de achtertuinen van de Juliana van Stolberglaan 3, 5 en 7 aan. In 2008 heeft het Monumenten Advies Bureau in opdracht van de ge meente Schiedam een cultuurhistorische waardestelling, middels een quick scan, van het voormalige Zusterhuis met tuin, het kinderpaviljoen en de schuilplaats uitgevoerd. Inmiddels is het ziekenhuis van deze lokatie verdwenen en is het kinderpaviljoen gesloopt. In 2011 werd opnieuw een onderzoek gedaan naar de cultuurhistorische waarde van het gebouw. Ditmaal in opdracht van een aantal omwonenden. ViCie, een bureau dat advies op het gebied van cultuurhistorie geeft, voerde het onderzoek uit. Als specialisaties van ViCie gelden de gebieden van het militaire erfgoed, vliegvelden (zowel militaire als civiele) en het gebouwde militaire en civiele erfgoed uit de periode van de Tweede Wereldoorlog. Het onder staande artikel geeft dit onderzoek integraal weer. Luchtgevaar De historische context. Op 11 oktober 1919 werd het Gemeente Ziekenhuis aan de Nas- saulaan geopend. In 1936 werd met de bouw van een uitbreiding in de vorm van het Zus terhuis begonnen. Het werd in februari 1938 opgeleverd. Het ontwerp was van de Dienst Gemeentewerken van Schiedam. De archi tect ir. C.E. Alexander van die dienst heeft aan de totstandkoming van het ontwerp van het Zusterhuis gewerkt. Na de oorlog is het gemeenteziekenhuis verder uitgebreid. Ten westen van het Zusterhuis is voor de oorlog een schuilplaats gebouwd; het gebouw waar over dit advies is geschreven. Tijdens de Eerste Wereldoorlog had het vliegtuig zich als een wapen om rekening mee te houden ontpopt. Naast luchtgevech ten tussen vliegtuigen onderling werden bommen aan boord van vliegtuigen en luchtschepen meegenomen waarmee grond doelen bestookt werden. Zowel militaire als burgerdoelen werden gebombardeerd hoe wel de Conventie van Den Haag van 1907 laatstgenoemde categorie verbood. Ook het neutrale Nederland kreeg met een bomaan val te maken toen in 1917 een Brits vliegtuig per vergissing acht bommen op Zierikzee liet vallen. Het gevolg was drie doden. In de zelfde oorlog werd voor het eerst gifgas als wapen ingezet, aanvankelijk vanaf de grond maar tussen 1922 en 1927 tijdens de oorlog in Spaans Marokko ook vanuit de lucht. Na de machtovemame door de nazi's in Duitsland nam de oorlogsdreiging toe, voor al na de herinvoering van de dienstplicht en de wederopbouw van het leger in Duits land op 16 maart 1935. Tijdens de Spaanse burgeroorlog zag de Duitse Luftwaffe in het Condor Legioen haar kans schoon om met de Blitzkrieg te experimenteren. Het ging om de combinatie van snelle grond- en lucht aanvalstroepen. Spaanse dorpen werden als 36 Scyedam jrg. 38 nr. 2

Scyedam | 2012 | | pagina 4