GIST MOUTWIJN SPOELING K.V. Branderij en Gistfabriek Hollandia H, Schiedam BS Groningen en de Hoekse Waard. Ook kende men nog heel lang het fenomeen van de 'han- nekemaaiers', die uit Duitsland kwamen. Hoe is het nu? Al een halve eeuw wordt er niet meer huis aan huis de schillen opgehaald. Echte spoelingboeren zijn er niet meer. En in Nederland wordt, behoudens twee kleine uitzonderingen, ook geen moutwijn meer gemaakt. In 1982/1983 is het bedrijf De Koning, dat steeds meer onderdeel van Bols was geworden, helemaal gestopt. Na 1957 was de productie verplaatst van de St. Anna Zusterstraat naar de Noordvestsingel en had in 1970 zelfs nog de productie van melas- sealcohol er bij genomen. Maar ook de an dere grote fabriek, Hollandia, de schepping van J.Tak, die in het begin van de 20e eeuw had ingezien dat alleen een grootschalige branderij zou overleven, is in 1989 gestopt. Beide fabrieken zijn ook al lang geleden ge sloopt. Een paar maal per jaar komt de oude spoelingrijder Kerkhof uit Kethel langs bij Herman Jansen en bij het jenevermuseum, waar nog op kleine schaal moutwijn wordt gemaakt. BRONNEN EN LITERATUUR - Coen Kramers "De moutwijnindu strie te Schiedam", Amsterdam 1946 - Robert van Ee "Spoelinggebied Over- schie en omstreken", Rotterdam 2011 - E.H. Ketelaars "De ontwikkeling van de veehouderij in Delfland", scrip tie Wageningen. Aanwezig in GAS Wim Snikkers "De runder pest van 1865 in Schiedam en Kethel", in Scyedam nr. 3, aug. 2004 - G. Oosterholt. Typeschrift over het bedrijf van Jansen (niet openbaar) - Archief van de Schiedamsche Spoeling- vereeniging. GAS, Toegangsnummer 202 - Verslagen van de Kamer van Koophandel Scyedam jrg. 38 nr. 3 79 Advertentie van de N. V. Branderij en Gistfabriek Hollandia II in Schiedam, 1939.

Scyedam | 2012 | | pagina 11