Een boerenwoning in de Kethelstraat Op de pagina rechts een tekening van de 'bouw manswoning' van Zeeuw aan de Kethelstraat 7. Een architect kwam er niet aan te pas, wel is de aannemer bekend: P. Langeveld uit Overschie. De woning is van 1882 en verving een ouder gebouwtje. Het terrein van de driehoek, gevormd door de straten Vellevest, Vlaardingerstraat en Kethelstraat was bijna helemaal volgebouwd met gebouwtjes en opstallen. Op de schaarse open grond liet Zeeuw twee jaar later nog een woninkje bouwen. Tussen de Vel- levestgracht en de Korte Haven was een (gedeel telijk overdekte) waterverbinding. Hiervan takte een sloot af, die langs het huis van Zeeuw liep naar de Zijlstraat, Raam en verder. Het was in feite een open riool en dat was, volgens overle vering, duidelijk te zien en te ruiken. In de Vellevest was een sluisje dat een rol speelde in het water doorspoelsysteem van de grachten. Vroeger liet men bij vloed het water van de grachten ook meestijgen met het hogere water van de Maas. Op enkele strategische plaatsen waren er sluisjes in het grachtenstelsel, die bij eb geopend of juist gesloten werden en op die manier een sterke stroming in een deel van de grachten bewerkstelligde. Na de tweede wereld oorlog heeft men dit systeem verlaten om op deze manier de grachten en watertjes door te spoelen. De vele onhygiënische watertjes zijn gedempt en er zijn echte riolen aangelegd. Naast Zeeuw woonde een brandersknecht, maar ook was er een jaloeziefabriekje van Van Leeuwen, die al in 1876 werd vermeld. Tot 1920 heeft Zeeuw in Schiedam zijn bedrijf gehad maar is in dat jaar met zijn gezin met vijf kinderen naar een grote boerderij in Delfgauw verhuisd. Het huis is later door diverse families bewoond geweest en de indeling als boerenwoning is altijd gebleven, hoewel het al lang geen boerderij meer was. In de jaren twintig woonde er brandstofhan delaar M. Bos. Op dit adres waren ook ingeschre ven de onderwijzeres M. Bos en de kantoorbe diende C. Bos. Er heeft altijd een Bos gewoond tot aan 1952. Vanaf die tijd kwam de familie J.J. Franken er te wonen. De dertien kinderen sliepen op een van de zolders, die de woning al van oor sprong had. Op het achterterrein was in de jaren vijftig een moestuin (niet van de fam. Franken) en in de stallen waren kleine bedrijfjes. Op Kethel straat 9 was de rondcartonnagefabriek 'Rocafa' gevestigd. Dit was op de plaats van de woning en het jaloeziefabriekje van Van Leeuwen, dat tot de jaren dertig heeft bestaan. Na een brand in 1963 is de fami lie Franken verhuisd en daarna is het huis ook niet meer bewoond geweest. Niet veel later zijn alle panden in dit gebied gesloopt. In 1988 is er een heel nieuw woon gebied in de driehoek ontstaan. li L K (Met dank voor de informatie verstrekt door mevr. J. Graveland-Zeeuw en de heer A. Franken) Hiernaast: op de kaart van 1858 is al te zien dat het gebied tussen de Kethelstraat en molen 'Drie Korenbloemen 'al bijna geheel gevuld is met bouwwerkjes.

Scyedam | 2012 | | pagina 12