- Pi zijn opa Jan in 1890 al begonnen is met de spoelinghandel aan de Polderweg. Jan Kerkhof werkte in 1890 al als spoeling- haler aan de Polderweg in Kethel met één schouw, zijn zoon Gerrit (Gerardus Philipus) nam het bedrijf over en werd vaste spoeling- haler bij voorheen gisthandelaar Vrijland en van den Hoogen Co, later Mouterij en branderij De Koning aan de Anna Zuster- straat/Groeneweegje in Schiedam. In 1924 voer Gerrit Kerkhof dagelijks met 3 schou wen de Polderweg om spoeling te halen en te distribueren onder de boeren van Kethel. In 1929 heeft Gerrit de eerste motor in de spoelingschouw laten bouwen. Het was een één cilinder gloeikopdieselmotor van 6 pk van het merk Bergsund. Voor reparatie of vernieuwing werd de spoelingschouw op de helling of heiletje gezet bij een klein scheepswerfje op de Polderweg. Toon heeft altijd in het bedrijf van zijn vader gewerkt en later het bedrijf overgenomen. Toon liet een Westlander ombouwen tot spoeling schouw, het voordeel van een Westlander is dat zij makkelijker aan de kant te krijgen is dan traditionele spoelingschouw. In 1960 kocht Toon zijn eerste tweedehands vracht auto om de handel te vervoeren, maar met de spoelingschouwen bleef hij varen. Thans is het bedrijf overgenomen door neef Henk Kerkhof. De veeteelt, slacht- en melkvee Doordat de branderijen met het afvalproduct spoeling bleven zitten en zij wisten dat het een uitstekend veevoer was, hield men, heel vroeger, dikwijls varkens bij de branderijen. Dit gaf natuurlijk veel overlast in de stad, dus veehouderij in de stad werd verboden. Slachtvee dat gevoerd werd met spoeling was voornamelijk bestemd voor de vleesproduc tie. De runderen stonden met veel in kleine stallen of in het weiland de zogenaamde 'vetweiers' om zo snel mogelijk volgevreten voor de slacht klaargestoomd te worden. Het vlees van runderen gevoerd met spoe ling had een specifieke invloed op het vlees. Doordat de beesten sneller groeiden was het vlees malser, dan van dieren die met droog voer gevoederd werden. Ook de vetaanzet was mooier. Slagers die gewend waren om Scyedam jrg. 38 nr. 5 83 Spoelingschouw aan de Polderweg.

Scyedam | 2012 | | pagina 15