spoeling. Toch is er onrust tussen branders en branders, boeren en branders, wel of niet aangesloten bij de Spoelingvereniging. Er is sprake van concurrentie tussen de Schiedamse brande rijen en de Delftse Gist- en spiritusfabriek, die naar verluidt een mindere kwaliteit spoe ling produceert. De levendige handel door de spoelingboeren dreef de prijs van de ketel spoeling enorm op, ze boden tegen elkaar op tot groot genoegen van de heren branders. De branders lachten in hun vuistje, niet de moutwijn of gist, maar de spoeling was de kurk waarop deze industrie dreef (aldus J. van den Berg in 'De ouderdom vertelt aan de jeugd' terugblik uit 1890). De onredelijk hoge prijs van de Schiedamse spoeling schoot ook de boeren in het verkeer de keelgat, getuigt een in 1892 ingezonden brief van enige boeren in de Schiedamsche Courant van december 1892: BRANDERS Wilt gij het bedrijf van den boerenstand, dat toch zoovele teleurstel lingen ondervindt, geheel en al te niet doen, gaat dan je gang maar met 's Zaterdags stil te staan - Brengt de spoeling nog geen geld genoeg op? Denkt toch met je brandersver stand eens goed door, dat een boer onmoge lijk twee dagen achtereen (ja zelfs 3 dagen) - want die van Maandag is toch ook niet zo versch meer - genoodzaakt is oude spoeling te voederen. In Delft zou men ons graag zien komen, maar wij blijven toch liever, als ge het ons mogelijk maakt, in Schiedam In Schiedam en Rotterdam werd de weke lijkse beursnotering uitgebreid in de krant vermeld, waarbij de stemming van de mout wijn kon variëren van flauw, willig, kalm, vast en traag. Na 1900 hadden de branders hun glorietijd gehad. Geleidelijk werd het ambachtelijk kleinbedrijf verdrongen door het gemecha niseerd grootbedrijf. Bovendien leverde de melassespiritus een goedkopere manier van jeneverbereiding op. De veeboeren In de zomer liepen de runderen in de wei, de spoeling werd in houten bakken en kuipen aan de koeien gevoerd. Als de koeien uit een volle kuip stonden te 'slobberen' staken ze soms de neus tot aan de ogen in de spoeling. Nieuwe koeien moesten even wennen aan de spoeling, maar al snel waren ze er gek op. Zo 86 Scyedam jrg. 38 nr. 3

Scyedam | 2012 | | pagina 18