gemetselde putten de zogenaamde 'Spoe lingpet'. Hierin werd via een houten goten- stelsel vanuit de spoelingschouw kokend hete spoeling de spoelingpet in gepompt. In tijden van schaarste of grote vraag naar spoeling, feestdagen of vorst, werd er door de spoelingschipper wel eens water bij de spoeling gedaan, wat weer verdoezeld werd door er wat lijnmeel bij te mengen. Het vervoer van spoeling over water bij strenge winters was een ramp, de Schie was dichtgevroren, met ijsbrekers werd een gangpad gemaakt om door te varen. De spoe lingschuit bleef in het midden van de Schie liggen, met extra goten werd de spoeling naar de stallen gepompt. Toon Kerkhof vertelde dat in de strenge winter van 1963 's morgens voordat de Polderweg schoon van sneeuw geveegd was, zijn oren al bevroren waren. Met ket tingen hebben ze de vrachtauto's aan elkaar gebonden om te behoeden dat de auto's de Polderwatering in gleden. Schiedams che Courant, januari 1894: Gisteren is vanwege de spoeling-commis sie bij de spoorbrug, met behulp van zeven paarden, een aanvang gemaakt om voor de spoelingschuiten een vaargeul in de Schie te maken. Men was daarmede gevorderd tot aan Huis te Riviere, toen de werkzaamheden gestaakt werden, omdat de boeren weigerden hulp te verleenen. Dientegevolge is de vaar geul weder dichtgevroren en zijn de boeren genoodzaakt de spoeling per as te blijven vervoeren. Ongelukken met mens, schouw en kist In 1761 bepaalde de gemeenteraad van Schiedam dat spoelingwagens (kisten) niet meer dan vier of vijf vaten mochten ver voeren. Bovendien mochten deze afgesloten vaten niet lekken. In 1766 werd besloten dat over de spoelingwagens en kisten jaarlijks belasting moest worden betaald. Met het be lastinggeld werd een deel van de kosten van het plaveien van de straten gegarandeerd. In de jaren dertig kwam het vervoer van spoeling in oude melkbussen per vrachtau to's in opkomst, deze rijders vervoerden de spoeling vooral naar kleine boeren. Koos van der Eijk uit Kethel vertelde: "Een leuke bijkomstigheid voor de mensen die de spoeling gingen halen was, dat ze een kruikje mee namen, dat ze vulden met geestrijk vocht dat gestookt werd. Sommigen hadden voor thuiskomst al een borreltje te veel op. Schiedamsche Courant 1897, juni' spoeling- schouw van den veehouder Mil kwam hedenmiddag den polder doorvaren, getrokken door den zoon en den hond van den eige naar. Bij het passeeren van de brug voor de woning van den heer v.d. Eijk raakte de lijn achter het bruggehoofd vast en was de jonge Mil verplicht terug te loopen om haar los te gooien. De hond ver moedde zeker ook dat er iets niet m den haak was, want ook hij liep terug en sprong op eens op de schouw; daardoor sloeg de lijn om de beenen van zijn medearbeider en trok hem te water. Gelukkig waren er menschen genoeg in de nabijheid die het hulpgeschrei van den jongeling hoorden, toe schoten en hem weder spoedig op het droge haalden. Hij had, behalve een nat pak, de ervaring opgedaan dat de dagen in Juni met alleen geschikt zijn om een bad te nemen. Schiedamsche Courant 1856: "JL. Zater dagmiddag had de zoon van A. Lansbergen op den Kethelweg nabij Spieringshoek, het ongeluk door het schrikken van een der paarden, met eene geladen spoelingkist van Scyedam jrg. 38 nr. 3 89

Scyedam | 2012 | | pagina 21