MOLENMAKERSWERFAAN DE SCHIEDAMSEWEG IN KETHEL Rien van der Loo Werkgroep Kethel de Raat, Een dorp dat driemaal onderging, pagina 25). De oudst bekende rekening van het bedrijf Van der Loo dateert van 30 september 1797 en is van Cornelis van der Loo (geboren in 1748). Deze rekening was voor werkzaamheden ver richt aan 'De Hargmolen' bij de Poldervaart, en bevindt zich nu in het voormalig polderar chief, in het Hoogheemraadschap Delfland. Het erf werd gedomineerd door eeuwenoude kastanjebomen. Deze bomen keerden bij de grote brand in 1853 het vuur. Op het erf en te gen de bomen kon je heel vaak molenstenen, molenroeden en andere onderdelen bestemd voor de molens, zien liggen. Ook wanneer er een hele molenkap in elkaar gezet moest worden, moest dat op het erf gebeuren. De heer Rikkert Wijk, architect en lid van de archeologische werkgroep Helinium heeft, mede door geologisch en archeologisch on derzoek, kunnen constateren dat een paar er ven in Kethel hoger liggen dan de omgeving. Hij kwam tot de ontdekking, dat Kethel is opgebouwd uit vier heuvels (zie zijn artikel in Scyedam, jaargang 36 nr. 5 december 2010). Op één van deze heuvels was eeuwenlang het molenmakers- en timmerbedrijf van de familie van der Loo gevestigd. Volgens ge ruchten zouden op deze plaats monniken ooit een kapel(letje) en een onderkomen hebben gehad. Dit gerucht is mogelijk ontstaan omdat dit terrein vroeger door drie sloten was om ringd. Twee ervan werden in de volksmond 'Heiletje' en 'Hemeltje' genoemd (zie: Jaap

Scyedam | 2012 | | pagina 23