Het vervoer van deze grote molenonderdelen was vaak spectaculair om te zien en trok dan ook veel bekijks. In vroeger tijden werd veel materiaal aangevoerd via de Poldervaart en Kerklaanvaart. Kleiner materiaal kon per schip tot voor het erf worden aangevoerd. Tot de jaren vijftig liep er een sloot voor het erf. Na het overlijden van Arie van der Loo (1858-1934) was in de Schiedamsche Courant te lezen, dat Arie in den lande bekend stond om zijn grote kennis van windmolens en hij een internationale reputatie had verworven door de Nortonwellen, welke hij zowel in Nederland als in Duitsland en België maakte. Diverse Van der Loo's hebben door de tijd aan alle Schiedamse molens gewerkt. Zowel aan de korenmolens als aan de watermolens. In 1924/1925 werden zowel de Hargmolen als de West Abtsmolen getransformeerd van watermolens tot motorgemalen. Generaties Comelissen, Pieters en Aries volgden elkaar op. Niet alleen in Zuid Hol land werd gewerkt, maar bijvoorbeeld ook in Brabant (Fijnaard), Zeeland (Wissekerke, Tholen, Kloetinge, Vrouwenpolder) etc. In 1950 verplaatste Henk van der Loo molen 'De Jonge Pieter (bouwjaar 1772) in zijn geheel van Leimuiden naar Schipluiden. Deze molen kon in 1951 weer als korenmolen in gebruik genomen worden, nu onder de nieuwe naam 'De Korpershoek'. De Aeolus, God van de wind, bouwjaar 1790 te Vlaardingen werd in 1956 gerestaureerd door Henk van der Loo. Er werd o.a. een geheel nieuwe kap op geplaatst. Het erf van Van der Loo werd voor nog an dere werkzaamheden gebruikt. Bijvoorbeeld toen Napoleon werd verslagen, werden hier in 1813 en 1815 erepoorten gemaakt door een Comelis van der Loo. In 1821 was er een Pieter aan de beurt, deze mocht de Jaco- buskerk in Noord Kethel vergroten en er een toren bij bouwen. In 1848 staat op de lijst van bedrijven Comelis van der Loo, molen maker, met 10 man en 2 jongens. Ook werd de werf gebruikt om de vaak, heel lange, houten buizen in en aan elkaar te zetten en met kopergaas te bekleden, die later de grond in moesten, omdat het bedrijf ook grondbo ringen en welwater putten, de zogenaamde Nortonwellen, maakten. In de loop der tijden werden hier ook tien tallen doodkisten gemaakt. Hendrik van der Loo (1903-1990) vertelde, dat men op een keer bezig was een kist aan de binnenzijde te bekleden, toen er een klant binnen kwam die vroeg of hij even in de kist mocht liggen om te weten hoe dat voelde en dat gebeurde. In de Tweede Wereldoorlog werd de tim merwerkplaats ook gebruikt als voedsel uitdeelplaats, de zogenaamde 'gaarkeuken'. Comelis van der Loo is gearresteerd, omdat in zijn loods illegale slacht plaatsvond, het vlees werd dan via de achtertuin en Kerklaan naar de diverse bestemmingen gesmok keld. Naast de houtloods was vele jaren een Kethelse brandspuit ondergebracht. Dus al met al een multifunctioneel gebruik van deze molenmakerswerf. Scvedam jrg. 38 nr. 3 93

Scyedam | 2012 | | pagina 25