SIS33 m P1HANS CXXII The Ottoman Empire and the Dutch Republic '3 de Republiek ophield. Ondanks herhaalde lijk verzoek liet die hem wat dat betreft aan zijn lot over en moest hij andere middelen aanwenden om toch zijn functie te kunnen blijven uitvoeren. Wellicht vonden de Staten-Generaal het wel goed zo, want de zaken gingen toch wel door. Bovendien hadden de Staten-Generaal hun eigen problemen: de oorlog met Spanje en een theologisch meningsverschil tijdens het Twaalfjarig Bestand over predestinatie Kennelijk deed Haga het in de loop der jaren zo goed dat, hoewel hij enige malen te ken nen had gegeven van zijn functie ontheven te willen worden, de Staten-Generaal daar aanvankelijk geen gehoor aan gaven. Pas in 1639, na 27 jaar Istanbul werd hij van zijn post ontheven. Zoals gebruikelijk met een proef schrift, wordt het ondersteund met een uitgebreide bibliografie, index en notenapparaat. Met één van die noten is iets merkwaardigs aan de hand: Noot 34 van hoofdstuk 6, te lezen op bladzijde 207, is niet ver taald. Zo staat er: mijn heer mag mijn gat kussen. Weet mijn heer wel uyt wiens clooten hij gevallen is" etc. Te schunnig? De auteur stelt zich door de vertaling achterwege te laten wel heel erg diplomatiek op. Het proefschrift heeft na 34 jaar niets aan kracht ingeboet. Het Engels oogt prettig, maar helaas wordt de cadans van het lezen storend onder broken door de vele, tussen haakjes, geplaatste Turkse woorden. Voor de beeldvorming en ondersteuning van het boek zou het niet misplaatst geweest zijn een kaart van het Ot tomaanse Rijk af te drukken. Maar het is vooral een gemiste kans dat, gezien de potentie en het belang van de diplomatieke betrek kingen van Nederland en Turkije in de Geschiedenis van Nederland, het proefschrift in herdruk niet is vertaald om het voor een breed - Schiedams - publiek bereikbaar te maken. Het boek is verkrijgbaar via de web site van het Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten verkrijgbaar: www. nino.leiden.nl. A.H. de Groot. The Ottoman Empire and the Dutch Republic. A History of the Earliest Diplomatic Relations 1610-1630 (revised edition) kost 40,= exclusief btw. 2012 (PIHANS vol. 122) VII, 276 pp. Hardcover ISBN-13: 978-90-6258- 333-1 116 Scyedam jrg. 38 nr. 4 A HISTORY OF THE EARLIEST DIPLOMATIC RELATIONS 1610-1630 by A.H. de Groot Revised Edition Nederlands Instituut voor het Nabije Oosten Leiden 2012

Scyedam | 2012 | | pagina 12