CORNELIS HAGA - DIPLOMAAT PIONIER IN ISTANBUL Wim Snikkers Eerder dit jaar werd het eerste exemplaar van het boek Cornelis Haga - diplomaat en pionier in Istanbul uitgereikt aan mr. G.J.M. Corstens, President van de Hoge Raad der Nederlanden, in een bijeenkomst in de Grote Kerk. De auteurs zijn Hans van der Sloot, bekend van populaire boeken over Schiedam en Ingrid van der Vlis, gepromoveerd historicus en met enkele boeken over geschiedkundige onderwerpen op haar naam. Cornelis Haga werd op 28 januari 1578 in Schiedam geboren. Zijn vader had zich als haringhandelaar opgewerkt, maar juist in die tijd ging het voor Schiedam bergafwaarts met de haringvaart. De kinderen van Haga gingen in de handel of trouwden met een koopman, maar waren niet meer in Schie dam woonachtig. Cornelis was in zoverre een uitzondering dat hij in Leiden rechten studeerde en zich aanvankelijk in Den Haag als advocaat vestigde. Maar al spoedig ging hij in diplomatieke dienst en na een redelijk geslaagde moeilijke missie in Zweden werd Haga aangezocht om in Istanbul een diploma tieke post op te zetten. Het initiatief daarvoor kwam van de Turken, want niet alleen was de Republiek een opkomende grootmacht, maar er was ook een gemeenschappelijke vijand: het katholieke Spanje. Daarmee vocht de Republiek der Zeven Verenigde Provinciën immers een langdurige strijd uit, die wij nu kennen als de Tachtigjarige Oorlog. Wat in het boek onderbelicht blijft is de uitgestrekt heid van het Ottomaanse Rijk, dat een veel voud was van het huidige Turkije. De afge drukte kaart uit 1635 op bladzijde 164 geeft daar onvoldoende inzicht in. In het algemeen kan bij vele, overigens prachtig gereprodu ceerde afbeeldingen, wel wat meer tekst bij. Om iets te bereiken in het Ottomaanse Rijk moest er altijd veel geschoven worden met cadeaus en geld. Een jaar na zijn aantreden kon Haga zijn belofte waarmaken, want in april 1613 was het fluitschip met curiosi teiten en typisch Nederlandse producten aangekomen. De lading was zo kostbaar, dat het schip was voorzien met vier extra kanonnen. Haga mocht op audiëntie, hield een korte toespraak in het Italiaans (de handelsvoertaal in de hele Levant), die in het Turks werd vertaald. Met een korte hoofdknik gaf de sultan te kennen dat hij instemde met het gebodene. Einde audiëntie. Het langdurig verblijf van Haga in Turkije, van 1612-1639, gold als zeer geslaagd. Minder succesvol was hij in een van zijn opdrachten om de duizenden christenslaven (zoals die werden genoemd) vrij te krijgen. Dit waren gevangen genomen zeelieden door Barbarijnse kapers, die opereerden van uit Tunis, Algiers en Tripoli. De zeelieden werden als slaaf verkocht. In Barbarijnse dienst waren overigens ook Fransen, En gelsen en Nederlanders, velen tot de islam bekeerd, die soms later in het vaderland van een rustige oude dag konden genieten. De genoemde steden vielen dan wel onder het Ottomaanse Rijk, maar zoveel macht had men daar ook weer niet en bovendien had het voor de Turken geen hoge prioriteit. Haga voerde in Istanbul een grote staat en leidde volgens zijn collega ambassadeurs een min of meer lichtzinnig leven. Op 31 juli 1622 had een broer en een zwager bij het Schiedamse gerecht laten aantekenen dat Cornelis wenste te trouwen met Aletta Bras- Scyedam jrg. 38 nr. 4 117

Scyedam | 2012 | | pagina 13