UNIEKE PORTRETTEN VAN DE FAMILIE PICHOT D.J. List In het Jenevermuseum is op de tentoonstel ling 'Rijkdom van de stad' een unieke verza meling van twaalf portretten te zien geweest. Het zijn de afbeeldingen van de Schiedammer Daniel Pichot (1722-1803) en zijn familieleden, uitgevoerd in de pastel techniek (droog krijt). Voor de tentoonstel ling zijn de pastels speciaal uit het buitenland naar Schiedam gebracht. De eigenaresse van de portretten is van neming dat deze verzamelijk eigenlijk het best op z'n plaats is in Schiedam. Omdat de collectie zó uniek en 100% Schiedams is, is het plan opgevat deze portretten te gaan ver werven voor de cultuurhistorische collectie van Schiedam. Het is uitermate bijzonder dat zo'n grote verzameling familieportret ten eeuwenlang bijeen is gebleven. Meestal wordt bij een erfenis een grote collectie opgedeeld over de nabestaanden. Met name de twee kinderportretten maken deze col lectie extra uniek, omdat dergelijke in pastel uitgevoerd portretten in deze tijd uitermate zeldzaam zijn. De afbeeldingen van deze prachtige pastels zijn gepubliceerd in Honderd Schiedamse families van 1795 tot 1940, Liber Amicorum Mr. Dr. V.A.M. van der Burg, geschreven en uitgegeven door L.A.F. Barjesteh van Waal wijk van Doom in 2010 (blz. 479-486). Daniel Pichot en zijn Schiedamse familie Daniel is in zijn tijd een belangrijke inwoner van Schiedam. Hij is onder meer schepen, burgemeester, regent en deken. De portretten van Pichot en zijn vrouw Catharina Maria Daniel Pichot (links) en Catharina Maria Buijk (rechts). Pichot (1722-1803) was Admiraal van Hol land en West Friesland, burgemeester van Schiedam. Portret van zijn vrouw Catharina Maria Buijk 1725-1779), gezeten ter halve lengte. Beiden gesigneerd en gedateerd rechtsboven P: de la Croix fecit 1775, beiden met hun respectievelijke familiewapens linksboven, pastel op papier, in de origi nele lijsten (34 x 25,5 cm). Daniel Pichot en Catharina Maria Buijk trouwden op 22 maart 1746. Dit echtpaar bleef kinderloos. Scyedam jrg. 38 nr. 4 119

Scyedam | 2012 | | pagina 15