zich afwisselend in Den Haag en Amsterdam afspeelt. In 1782 overlijdt hij in Den Haag. Het werken met pastel is een kwetsbare techniek. Toch hebben deze pastels de tand des tijds goed doorstaan. Zij zijn van hoge kwaliteit en verkeren - afgezien van enige waterschade - in goede staat. Temeer daar zij bij de eigenaresse thuis gewoon aan de muur hingen. Dit komt hoofdzakelijk doordat de portretten nooit zijn uitgelijst. Een drietal portretten is meer schetsmatig uitgewerkt. Aan het einde van de tentoon stelling bleek er schade aan enkele pastels te zijn opgetreden. Inmiddels zijn de portretten gerestaureerd en weer even mooi als voor heen, zo niet beter. Bij de restauratie werden de tekeningen voor het eerst uit de lijst gehaald, waardoor oud contemporain papier tevoorschijn kwam. Deze oude kranten en bladzijden uit cata logi van een Schiedamse uitgever dateren uit 1775. Dit doet vermoeden dat het grootste deel van familie Pichot in 1775 werd gepor tretteerd en dat de niet gesigneerde werken toch ook door P.F. de la Croix of in zijn ate lier door een leerling zijn gemaakt. Achter de beeltenis van Mr. Daniel Franpois Pichot bleek zelfs nog een beschadigde voorstudie schuil te gaan. Inmiddels telt de verzameling dus dertien portretten. De verzameling pastel portretten past goed in de cultuurhistorische collectie van het Stedelijk Museum Schiedam omdat het op verschillende niveaus een zeer gewenste aanvulling is op de collectiestukken die reeds zijn opgenomen. Zo is het werk van De la Croix hier goed vertegenwoordigd. Uitzonderlijk is het grote groepsportret Regenten van het Blauwhuis te Schiedam (1778), uitgevoerd in olieverf op doek. Bovendien is er een kleine verzame ling portretten in pastel, gemaakt door De la Croix en Hendricus Johan Antonius Baur. Deze pastels geven een uitstekend beeld van de rijkdom van de Schiedamse burgemees ters en andere notabelen uit het einde van de achttiende eeuw. In de museumcollectie bevindt zich tevens een imposant portret in olieverf op doek van Daniel Pichot, gekleed in een blauw en rood admiraalsuniform (ca. 1789, maker onbekend). De Pichot portretten zijn in particulier bezit. De eigenaresse wil met de verkoop van de portretten de bouw van een kindertehuis financieren. Schenking is daarom geen op tie. Door de gemeentelijke bezuinigingen beschikt het museum niet meer over een aankoopbudget. Om een realistisch beeld te krijgen van de waarde van de Pichot portretten is een taxa tie aangevraagd bij mevrouw M.C.E. Aarts uit Amsterdam, gecertificeerd taxateur. Bij de waardebepaling dienden de pendantpor tretten uit de omgeving van P.F. de la Croix, die op 6 november 2002 bij Christie's Am sterdam werden verkocht, als uitgangspunt. Met de aankoop van de dertien afbeeldingen is een bedrag van 12.750 euro gemoeid. Het Stedelijk Museum Schiedam wil deze unieke collectie portretten heel graag ver werven. Daarvoor is bij een aantal fondsen om financiële steun gevraagd. Daarnaast willen wij ook u als lezer van Scy- edam vragen ons financieel te ondersteunen in onze poging deze geweldige collectie pas telportretten aan te kunnen schaffen. Met uw financiële gift steunt u maar liefst twee goede doelen: het museum en de bouw van een kindertehuis. U kunt ons al met een bedrag vanaf 25 euro steunen. Als tegenprestatie krijgt u een een fraaie afdruk op fotopapier van het portret naar keuze. Voor meer informatie en eventueel andere ideeën voor de financiering kunt u contact opnemen met Christel Kordes, manager collecties, via christel.kordes@stedelijkmu- seumschiedam.nl 122 Scyedam jrg. 38 nr. 4

Scyedam | 2012 | | pagina 18